Africký mor potvrdili veterináři už u 22 uhynulých divočáků

Africký mor byl do dnešního dne potvrzen už u 22 uhynulých divočáků. Celkem se na Zlínsku od doby vypuknutí nákazy před více než dvěma týdny našlo už 34 uhynulých divokých prasat. U osmi z nich byly výsledky testů negativní, ve čtyřech případech nejsou zatím k dispozici. Informoval o tom mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Zdroj nákazy se dosud nenašel.

Opakované nálezy jsou především ve zlínských místních částech Příluky a Lužkovice a také v Hvozdné. V uplynulých dnech k nim podle Vorlíčka přibyla čtyři uhynulá těla v katastru Kostelce, který je také součástí Zlína.

Zamořená oblast, ve které platí mimořádná veterinární opatření, se původně týkala jen desetikilometrového okruhu kolem místa, kde byli nalezeni první dva uhynulí divočáci, u nichž se nákaza potvrdila. V pondělí se oblast rozšířila na celý okres. Platí v ní zákaz lovu a krmení divokých prasat, veterináři také kontrolovali prasata chovaná v evidovaných chovech v této zóně.

Veterináři již po prvním potvrzení výskytu afrického moru prasat testovali prasata chovaná společností Zemet u Zlína, výsledky byly negativní, zvířata jsou tam zdravá. V pondělí po rozšíření zamořené oblasti testovali i prasata chovaná společnostmi Lukrom a Zemědělci Vlachovice. Také tam byly výsledky kontrol negativní.

V původní vymezené oblasti museli lidé také nahlásit doma chovaná prasata, v rozšířené zóně se však soupis domácích prasat dělat nebude.*

Komentáře ke článku 1

  • Olga

    Divočáků je mnoho a jsou přemnožení, africký mor se bude šířit určitě velmi rychle :/
    Bohužel ale do problematiky nevidím, jen protože máme dědu, který ted najednou chce furt chodit do lesa, tak mu sháníme lovecké oblečení. Protože tu bude hodně myslivců, doporučili byste nám obchod z jižní Moravy – jsme kousek od Brna. Našli jsme poblíž https://www.kostelecky.cz/lovecke-odevy/, ale v Brně nic neznáme. Mohli byste nám poradit dobrou prodejnu, kde se to myslivecké oblečení dá vyzkoušet? Děkuji, Olga

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *