Agrofert vlastníkem sítě v Maďarsku

Skupina Agrofert Holding podnikatele Andreje Babiše ke konci listopadu dokončila převzetí distribuční sítě zemědělských komodit od maďarské firmy IKR Zrt. Letošní obrat převzatých aktivit bude zhruba 2,7 miliardy korun, do Babišova holdingu přejde 445 zaměstnanců. Zároveň Babiš získá čtyři dceřiné zemědělské firmy, které hospodaří na více než 7000 hektarech půdy a věnují se hlavně chovu prasat s zpracování vepřového. Informoval o tom dnes Agrofert.

Díky transakci skupina Agrofert získala vlastní distribuční a obchodní síť pokrývající celé území Maďarska a stala se jedním z hlavních podniků na maďarském trhu působících v této oblasti, uvedla firma. V příštím roce zde Agrofert očekává další významný nárůst tržeb.
Obchodní jednání trvala dva roky. Letos v květnu byla podepsána kupní smlouva o převodu všech aktivit maďarské firmy s výjimkou distribuce a servisu zemědělské techniky na společnost IKR Agrár, která je členem skupiny Agrofert. Transakci následně schválily antimonopolní úřady i obchod financující banky, uvádí se v tiskové zprávě.
Skupina Agrofert převzala veškerá aktiva a související závazky IKR Zrt, ve čtyřech podnicích zemědělské prvovýroby získala kontrolní vlastnické podíly. Na území Maďarska tak převzala síť více než dvaceti distribučních či pronajatých středisek.
Nekonsolidované tržby skupiny Agrofert by v letošním roce měly podle Babiše meziročně vzrůst o 15 až 20 procent a přesáhnout poprvé ve dvacetileté historii 200 miliard korun. Zisk však bude meziročně nižší. Hrubý provozní zisk (EBITDA) by se měl pohybovat kolem 13,5 miliardy korun, což by bylo asi o miliardu méně než loni.
V příštím roce neustále se rozšiřující skupina čítající přes 200 firem podle Babiše nejspíše zmírní tempo svého rozšiřování. Investovat hodlá zhruba devět miliard korun, a to především do již vlastněných společností. Nových akvizic by tak mělo být méně než letos.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *