Aktivní vinaři

Na jihu Moravy by mohlo v dohledné době vzniknout první účelové sdružení firem (klastr), a to ve vinařství. Podle ředitele Regionální rozvojové agentury jižní Moravy Vladimíra Gašpara se na přípravě uskupení pracuje asi tři měsíce. Jak dodal, sdružení může v budoucnu získat celorepublikový charakter.

Gašpar uvedl, že již mají podchyceny prvotní producenty hroznů, drobné zpracovatele i velké vinařské závody, zemědělské skupiny, uskupení vinařů a také politické kruhy. Nyní je podle něj potřebné určit, co přesně bude nové účelové sdružení rozvíjet. Má zabezpečovat ty služby, které by se jednotlivým partnerům nevyplatily organizovat samostatně. Jde například o školení, přípravu marketingových materiálů, prezentaci v zahraničí a další činnosti. Podle Gašpara by kromě vinařského uskupení mohlo v Jihomoravském kraji vzniknout ještě biotechnologické. Možnosti vidí i v přesném strojírenství.
Ředitel odboru poradenství agentury CzechInvest Luboš Lukasík předpokládá, že do konce roku obdrží agentura deset až 12 žádostí o finanční podporu na vznik klastrů. Na tyto účely je do roku 2006 vyčleněno ve zvláštním programu devět milionů eur, tedy asi 280 milionů korun.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *