Babiše může v čele Agrofertu nahradit Průša

Předsedou představenstva společnosti Agrofert Andreje Babiše by se v případě Babišova vstupu do vlády stal Zbyněk Průša (59), šéf valašskomeziříčské chemičky DEZA patřící do skupiny Agrofert. Průša je zároveň jedním ze dvou místopředsedů představenstva Agrofertu. Informaci, kterou dnes uvedl na svém facebookovém profilu časopis Forbes, potvrdil včera Babiš. Babišem vedené hnutí ANO jedná s ČSSD a KDU-ČSL o případné budoucí vládní koalici

„Ano, je to pravda,“ odpověděl na dotaz ČTK ohledně výběru svého případného zástupce do čela představenstva Agrofertu Babiš. V pozdější tiskové zprávě uvedl, že nového předsedu si v případě svého vládního angažmá zvolí samo představenstvo. „Já do funkce navrhnu současného místopředsedu představenstva Ing. Zbyňka Průšu, který je pro mne zárukou úspěšného pokračování AGROFERTU, a věřím, že členové představenstva tomuto návrhu vyhoví. Co se týká mé funkce generálního ředitele, ta bude neobsazena, stejně jako ostatní výkonné funkce, kde dochází k souběhu funkcí. Důvodem je nový občanský zákoník,“ uvedl miliardář s tím, že jako generální ředitel skončí nejpozději k 31. prosinci 2013.
„Pokud půjde pan Babiš do vlády a nabídne mi to, tak to neodmítnu,“ uvedl Průša, který pracuje v chemičce 35 let. Předsedou představenstva a generálním ředitelem Dezy je od roku 1999. V uplynulých letech, stejně jako v současnosti, zastával také funkce ve statutárních orgánech několika dalších firem skupiny Agrofert.
Koncern Agrofert je podle svého tvrzení jedničkou zemědělsko–potravinářského sektoru v Česku a dvojkou v chemickém průmyslu. Ve více než dvou stovkách dceřiných firem dává podle údajů z loňského prosince práci zhruba 27 000 lidem a patří tak k největším zaměstnavatelům v zemi. Babiš je jeho stoprocentním vlastníkem.
Podle mluvčího Agrofertu Karla Hanzelky disponuje společnost právní analýzou, ze které vyplývá, že pokud by se stal Babiš ministrem, musí rezignovat jak na funkci předsedy představenstva, tak generálního ředitele Agrofertu. Pokud by zůstal řadovým poslancem, může na obou postech zůstat. Ani případné angažmá ve vládě by však neovlivnilo fakt, že Babiš zůstane stoprocentním vlastníkem firmy, která ovládá více než 200 dalších subjektů především z oblasti zemědělství, potravinářství, chemického průmyslu, ale také lesnictví a médií.
Jednání o podobě budoucího kabinetu sice ještě nejsou na konci, zatím se ale zdá, že devětapadesátiletý Babiš by se v ní mohl stát jednou z nejdůležitějších postav – ministrem financí či vicepremiérem pro ekonomiku. Nebyl by prvním, kdo by kvůli vstupu do politiky omezil svou účast v podnikání.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *