Benelux chce jednat s visegrádskou čtyřkou o budoucnosti unie

Země Beneluxu, tedy Nizozemsko, Belgie a Lucembursko, zvou členy středoevropské visegrádské skupiny (V4 – Česká republika, Slovensko, Polsko a Maďarsko) do Nizozemska k jednání o budoucnosti Evropské unie. Před začátkem dnešní neformální schůzky 27 členských států bloku to řekl nizozemský premiér Mark Rutte. Setkání by se mělo uskutečnit do léta.

Visegrádská čtyřka přijala, sdělil informovaný nizozemský diplomat s tím, že témat k diskusi bude více než jen budoucnost unie. Podle zástupce jedné z visegrádských zemí se o věci začalo mluvit minulou neděli, kdy se v Bruselu na večeři sešli ministři zahraničí obou uskupení před pondělním jednáním šéfů diplomacií celé osmadvacítky. Iniciátorem nápadu bylo údajně Polsko, nynější předsednická země V4.

Rutte záměr uspořádat setkání oznámil novinářům po ranní schůzce s belgickým premiérem Charlesem Michelem a lucemburským předsedou vlády Xavierem Bettelem. Trojice šéfů vlád předstoupila před novináře společně.

Jak řekl Rutte, rozhodli se pozvat visegrádské země do Nizozemska ke společnému jednání s Beneluxem. A později v tomto roce bude i jednání s pobaltskými státy, také o budoucnosti unie. Trojice zemí Beneluxu chce podle něj hrát pozitivní roli v debatě o budoucnosti Evropské unie.

Nizozemsko čekají příští týden parlamentní volby. Vzhledem k politické situaci v zemi mají pozorovatelé za nejpravděpodobnější variantu, že Rutte v premiérském křesle obměněné vlády zůstane i po nich.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *