Berou se za řepaře

Možností, jak zajistit, aby zemědělci z rajonu uzavřeného modřanského cukrovaru mohli pokračovat v pěstování cukrovky, je několik, tvrdí předseda Svazu pěstitelů cukrovky Jan Bartoš. Svaz se hned po oznámení společnosti Eastern Sugar ČR neprovozovat nadále zmíněný cukrovar postavil na obranu pěstitelů a hledá zastání u ministra zemědělství, vlády i poslanců. Minulý týden si představitelé svazu a agrární komory dopisem postěžovali na chování vůči českým zemědělcům u zahraničních majitelů Eastern Sugar. Svaz se obrátil také na partnerskou organizaci řepařů v Evropě, minulou středu jednal o této záležitosti se zástupci Českomoravského cukrovarnického spolku.

„Nikdo z cukrovarníků, až na jednoho, se k celé věci otevřeně nevyjádřil. Že prý jim to stanovy nedovolují,“ konstatoval Bartoš. Pro pěstitele by podle něj bylo nejlepší, kdyby se řepa z modřanského rajonu vozila do cukrovaru v Hrochově Týnci. Připouští však, že by to společnost zatěžovalo ekonomicky. „Doporučili jsme proto, aby se firma Eastern Sugar vzdala části kvóty ve výši 21 tisíc tun cukru. Pěstitelé by se pak mohli domluvit na zpracování řepy s jinými cukrovary,“ poznamenal Bartoš. Očekává, že na příštím setkání, které se má uskutečnit za čtrnáct dní, navrhne Eastern Sugar přijatelné řešení. V opačném případě se svaz hodlá obrátit na soud a požadovat pro postižené zemědělce náhrady za ekonomickou újmu.
Svaz pěstitelů naléhavě požaduje, jako už mnohokrát, připomíná Bartoš, uzavření dlouhodobých smluv s cukrovary. „V cukrovarnickém spolku ale není na tuto věc jednotný názor, i když po šoku v Modřanech se ke dlouhodobým smlouvám pomalinku schyluje,“ řekl po středeční schůzce předseda spolku Oldřich Reinbergr. Dodal, že zatím tyto smlouvy, neboli tzv. dodávací právo, kterým cukrovar redistribuje svou kvótu na pěstitele, uzavírá jen společnost TTD. „Aby dlouhodobé smlouvy nebyly jen na papíře, ale skutečně fungovaly, musí všichni dodržovat vládní nařízení. Stát to musí ohlídat a také ochránit trh,“ zdůraznil Reinbergr.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *