Blatenská ryba obnovuje chov kachen

Společnost Blatenská ryba v Blatné na Strakonicku, kde veterináři v zimě zlikvidovali kvůli ptačí chřipce téměř 60 000 násadových vajec a utratili přes 27 000 kachen, obnovuje chov. Firma požádala stát o náhradu škody, měla by dostat čtyři miliony korun. Informoval o tom ředitel společnosti Jiří Bláha. Firma měla loni tržby 136 milionů Kč.

Aby nezrušili tradici a využili jednoúčelových objektů pro chov drůbeže, rozhodli se podle Bláhy obnovit chov, nakoupili prvních 10 000 kachen a 9000 vajec. První káčata půjdou zhruba za 14 dní na porážku a vejce se budou líhnout tento týden. V chovu bylo 30 000 kachen. Firma má čtyři haly na výkrm a další čtyři objekty, kde měla 4000 chovných kachen. U těch se ještě nerozhodla, jestli se k nim vrátí.

Blatenská ryba požádala kvůli ptačí chřipce stát o kompenzace. Měla by celkem dostat přes čtyři miliony korun, část peněz už má na účtu. Asi 90 procent financí jde na likvidaci chovu a úhradu faktur s tím spojených, za zbytek nakupuje společnost kachňata a obnovuje chov.

Krajská veterinární správa zahájila s firmou správní řízení pro porušení zásad biosecurity při výskytu ptačí chřipky. Informaci potvrdil ředitel jihočeské veterinární správy František Kouba. Firma věc řeší se svými právníky. Biosecurity lze chápat jako ochranu před negativními vlivy spojenými se zavlečením nebo rozšířením nemocí zvířat, rostlinných škůdců nebo invazivních druhů. Virus typu H5N8 se do chovu kachen v Blatné dostal v lednu a únoru pravděpodobně z kontaminované slámy, kterou chovatelé kachnám podestlali, a od divokého ptactva, zejména divokých kachen.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *