Bouře a krupobití způsobily škody na Chrudimsku a Ústeckoorlicku

Bouře se v pondělí přehnala přes Chrudimsko a Ústeckoorlicko. Voda z přívalových dešťů způsobila na mnoha místech lokální povodně. Škody kolem milionu korun způsobila společnosti ALA Řepníky, kde bouři doprovázela nadílka ledových krup. Již druhý den pokrývá pole u Voletic půlmetrová vrstva krup, která se rozprostírá na ploše dvě stě metrů čtverečních, sdělil předseda společnosti Jaroslav Nešetřil.

Předseda odhadl, že největší škody budou asi na cukrovce, tu kroupy poškodily zhruba ze 60 procent, ale i na dalších plodinách. Krupobití podle něj poškodilo porosty na téměř 80 hektarech. Společnost podle něj může počítat jen s částečnou kompenzací těchto ztrát. Z finančních důvodů má pojištěny pouze některé porosty.
Uvědomuje si, že ztráta kolem milionu korun na tržbách je pro ně hodně vysoká, ale společnost se s tím hodlá vyrovnat. Již hůř se vyrovnává s nízkými výkupními cenami a s dotační politikou státu. Evropské státy podle něj dobře vědí, proč své zemědělství dotují, protože chtějí být soběstační. Společnost podle něj může počítat jen s částečnou kompenzací těchto ztrát. Z finančních důvodů má pojištěny pouze některé porosty.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *