Bouře napáchala škody v lesích

Prudká bouře, která se o víkendu přehnala nad Karlovarským a Plzeňským krajem, poničila kolem 133 tisíc metrů krychlových lesních porostů. Nejvíce postiženou byla Lesní správa Toužim se škodami asi na 73 tisíci metrech krychlových porostů, tedy o trochu více než zde poškodila v roce 2008 vichřice Emma. Správy v Přimdě a Stříbře na Tachovsku pak shodně udávají po 30 tisících metrech krychlových zasažených porostů. Agrowebu to dnes oznámil mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

Na Toužimsku řádila bouře nejvíce v revírech Podhora a Teplá. V Plzeňském kraji patří mezi nejvíce postižené katastry Kříženec, Planá, Brod nad Tichou, Bezdružice, Křivce a Úterý. Bouřlivé počasí tady vyvracelo jak listnaté, tak jehličnaté stromy.
„Momentálně uvolňujeme lesní cesty a poté začne zpracování kalamity, které potrvá do konce roku. Zpracování poničených porostů proběhne místo původně plánovaných těžeb. Celkový roční objem těžby nebude překročen,“ konstatoval mluvčí.
V postižených lokalitách hrozí pád stromů s narušeným kořenovým systémem nebo nalomených kmenů a větví. Lesy ČR proto doporučují lidem při návštěvě lesa pečlivě sledovat stav stromů a nebezpečným místům se vyhnout. „Do polámaných ploch by neměli vůbec vstupovat. Žádost o zákaz vstupu do lesů v postiženém území v současnosti Lesy ČR zvažují. O jeho případném vyhlášení budeme informovat,“ uvedl mluvčí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *