Branami českobudějovického výstaviště prošly na Zemi živitelku tisíce lidí

Tisíce lidí navštívilo výstavu Země živitelka, která dnes začala v Českých Budějovicích. Před otevřením už čekaly před výstavištěm stovky zájemců. Na agrosalonu je 600 vystavovatelů. Zahájení 42. ročníku se účastnili i prezident Miloš Zeman a ministr zemědělství Marian Jurečka, kteří poděkovali zemědělcům za jejich práci.

Prezident Agrární komory ČR Miroslav Toman znovu vyzval k přijetí novely zákona o významné tržní síle, od níž si zemědělci a potravináři slibují posílení své pozice v jednáních s obchodními řetězci. Čísla o prodaných vstupenkách organizátoři agrosalonu zatím neměli, očekávají však, že akci, která končí v úterý, navštíví přes 100 000 lidí.
Mezi hosty prvního dne byl i bývalý prezident Václav Klaus, který podpořil nákup českých potravin, Češi mohou podle něj zemědělcům pomoci hlavně nákupem tuzemských výrobků. Podle prezidenta Miloše Zemana je jídlo součástí kultury.

O českých potravinách na pultech obchodů se mluví i v souvislosti s novelou zákona o významné tržní síle, kterou na začátku září projednají sněmovní výbory. Normu si potravináři a zemědělci přejí prosadit, proti nim naopak stojí obchodní řetězce, kterým se nelíbí postihy za zneužití tržní síly. Přály by si naopak do novely zapracovat případné postihy i pro dodavatele. Hrozí jinak možným zdražením potravin a snížením podílu českých produktů na trhu.
Na agrosalonu je také často skloňované letošní sucho a jeho dopady. Očekávají se nižší výnosy například chmele či kukuřice a brambor, naopak počasí přálo obilovinám. Podle prezidenta Zemana je třeba posilovat schopnost krajiny zadržovat vodu a znovu obnovovat zrušené rybníky. Prezident Zeman také podpořil kompenzace pro zemědělce, jejichž úroda byla suchem poškozena. Kompenzace by ale musela projednat vláda. Česká republika má u Evropské komise notifikovaný program, díky němuž může stát poskytnout do konce roku 2020 zemědělcům až 12,25 miliardy korun. Řekl, že napřed je třeba vyčerpat všechny možnosti na evropské úrovni a potom brát peníze z národního rozpočtu.
Výstava potrvá do úterý. Země živitelka je největší průřezový agrosalon v zemi. Není specializovaná na určitá odvětví, ale zahrnuje všechna ze zemědělské výroby, od rostlinné přes živočišnou,  techniku a potravinářství až po myslivost a rybářství. Sobota, jež bývá nejnavštěvovanějším dnem, patří národním dožínkám. Potravinářská část výstavy bude zaměřena především na oceněné výrobky od regionálních výrobců, národní značku kvality Klasa a další marketingové značky. Návštěvníky čekají prodejní stánky i ochutnávky potravin.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *