Cena půdy stoupá s růstem cen komodit

Zemědělská půda je v Evropské unii lukrativní investicí. Zájem ivestorů vzbudily rostoucí ceny komodit, které dál zdražují potraviny. Proto i některé investiční fondy dávají přednost nákupu půdy před investováním do klasických nemovitostí. Ceny za půdu se ve většině případů liší na západě a východě Evropy.

Rostoucí ceny komodit vzbudily zájem investičních fondů o levnou půdu především ve východní Evropě. Tam je ještě dost neobdělávané, ale velmi úrodné půdy. Například v Litvě mohou zájemci pořídit hektar zemědělské půdy za 734 eur, což je v přepočtu asi 18 tisíc korun. V Polsku se průměrná cena od roku 2003 do roku 2006 zvýšila o šedesát procent. V Ukrajině, která není členem unie, cena za hektar nejúrodnější půdy za poslední rok vzrostla o polovinu na 3500 dolarů, což představuje zhruba 56 tisíc korun).
V nejdražším Lucembursku stojí hektar pole více než 160 tisíc eur, což je více než čtyři miliony korun.
Hodnota půdy stoupá i ve Velké Británii. Cena za akr půdy (to je 0,405 hektaru) tam v poslední době stoupla asi o čtyřicet procent.
Naopak nejlevnější půda je ve Francii, kde se za hektar půdy platí kolem 6000 eur (tj. 150 tisíc korun). Ceny ve Francii vzrostly od roku 2003 zhruba o polovinu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *