Cena řepky se asi udrží kvůli nižší úrodě

Cena řepky z letošní sklizně se udrží v extrémní výši nad deset tisíc korun za tunu. Přispěje k tomu ve srovnání s loňským rokem nižší úroda této komodity, přestože je vyseta na rekordní ploše. uvedl to prezident Agrární komory ČR Jan Veleba. Na nižší sklizni bude mít podíl nepříznivé počasí na konci loňského léta, proto byla téměř třetina olejniny vyseta po skončení agrotechnické lhůty. Část slabých porostů byla letos zjara zaorána.

Na konkrétní rozsah zaoraných ploch si budeme muset počkat, až čísla zveřejní Český statistický úřad, dodal Veleba. Podle statistiků zemědělci loni na podzim rozšířili plochu osetou ozimou řepkou meziročně o pět procent na rekordních 390 704 hektarů.
Výměra polí osetých pro letošní sklizeň ozimými obilovinami naopak klesla o dvě procenta na 966 276 hektarů. Na odhady letošní sklizně obilovin je brzy. Veleba předpokládá, že ozimů bude trend podobný jako u řepky. Rozhodující pro výši letošní sklizně obilí bude především množství srážek v následujících měsících. Duben však byl teplotně nadprůměrný a slunečný, srážkově podnormální. Jarní práce jsou podle Veleby provedeny velmi kvalitně. Počasí zemědělcům letos na jaře přálo, díky tomu zahájili i dokončili polní práce o několik týdnů dříve než loni, poznamenal.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *