Centroodbyt: Prasata podraží

Na 48 korun za kilogram v mase by se měly od tohoto týdne zvýšit ceny jatečných prasat z dosavadních 45 až 46 korun, předpokládá předseda představenstva družstva Centroodbyt Jan Veleba. Začíná podle něho nedostatek prasat na trhu, protože se oživila poptávka po prázdninách. „Nastala situace, kdy je třeba si důrazně říci o cenu a vybírat si odběratele,“ uvedl. Tvrdí, že masokombináty, které platily chovatelům nejméně, mají nedostatek suroviny.

„Odvětví chovu prasat je za prvních osm měsíců v těžké ztrátě a je nutno zaplatit cenu, kterou požadujeme. V dalším období však není třeba tlak na cenu přehánět,“ prohlásil Veleba. Za důležitější považuje dlouhodobou stabilitu a vyloučení prodeje nekorektním zpracovatelům.
Představenstvo Centroodbytu minulý týden doporučilo uplatňovat novou klasifikační masku, kterou vyjednaly svazy chovatelů a zpracovatelů, nejdříve od začátku října a za předpokladu, že je prostor k dalšímu navýšení ceny. „Maska je kompromisem mezi požadavky zpracovatelů a chovatelů a nedosahuje náročnosti masky německé,“ konstatoval Veleba. Informoval také, že Centroodbyt přijal deset přidružených organizací. Tím se jeho podíl na trhu zvýšil o 4821 tun prasat a 525 tun skotu roční produkce. „Zájem o přidružení předčil naše očekávání,“ poznamenal.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *