Ceny mléka v ČR jsou na úrovni zemí EU-15

Mléčný sektor je vedle obilí pro zemědělství nejdůležitější, protože se tržbách podílí asi šestnácti procenty. V posledních měsících se cena zemělských výrobců v České republice mírně oživila a vyrovnala se s průmrem cen v zemích EU-15. Zvýšení ceny mléka v České republice ale není příliš výrazné. Za květen podle Českého statistického úřadu činí výkupní cena mléka 7,24 korun za litr, zhodnotil situaci v mléčném sektoru předseda Zemědělského svazu ČR Miroslav Jirovský ve zprávě představenstva na dnešním společném zasedání výboru a kontrolní komise svazu ve Větrném Jeníkově. Obchodní ceny mléčných výrobků se však tradičně zvyšují rychleji než cena mléka, podotkl.

Počet dojných krav v ČR ke konci rokju 2008 byl 400 tisíc kusů. Ke konci roku 2009 se stavy snížily na 384 tisíc kusů a v průběhu roku 2010 pokles stavů pokračuje, vyčíslil Jirovský. Produkci do určité míry podle něj vyrovnává stále se zvyšující dojivost, přesto množství mléka u nás klesá rychleji než v EU-15. Evropská komise připravuje zásadní opatření ke stabilizaci mléka, které chce vyhlásit do konce roku.
„Odmítám častou argumentaci Svazu marginálních oblastí proti podpoře dojných krav. Jejich aktivity poškozují podpory všech zemědělců. K smíchu jsou argumenty o nadprodukci v ČR, která ovlivňuje nízkou cenu v ČR. K řešení existuje jen jeden trh celé EU-27, který je zatím regulován mezi státy kvótami. Snížení produkce v ČR o jakékoli množství se na trhu hbitě vyrovná, jinými slovy o kolik snížíme produkci my, o to více se doveze k nám. Jasným ukazatelem je vývoj salda ze zahraničního obchodu mlékem a mléčnými výrobky po odpočtu suroviny, tedy nezahuštěného mléka. Zatímco toto saldo bylo před deseti lety kladné v řádu čtyř miliard korun, za rok 2009 již bylo záporné v řádu mínus jedna miliarda korun. Výsledky obchodu za uplynulé měsíce letošního roku nasvědčují tomu, že výsledná situace za rok 2010 bude ještě horší. Průměrný podíl dovozů mléčných výrobků na spotřebě z let 2001 až 2003, to je před vstupem do EU byl 12 % a v roce 2009 se zvýšil na 38 %,“ konstatoval na zasedání Jirovský.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *