České podniky mají zájem kvůli ruským sankcím o založení firmy mimo Evropskou unii

U tuzemských podniků roste v souvislosti se sankcemi Evropské unie vůči Rusku zájem o založení firem se sídlem mimo unii. Shodli se na tom zástupci společností, které zakládání takových firem nabízejí. Podle některých expertů ale zřejmě nepůjde sankce obejít pouhým přemístěním sídla firmy mimo Evropskou unii.

Velvyslanci členských zemí EU se ohledně spuštění tvrdší varianty protiruských sankcí kvůli ukrajinské krizi mají sejít dnes. V pondělí země EU potvrdily záměr přitvrdit hospodářské sankce, které budou mimo jiné spočívat v omezení exportu zboží a služeb z EU do Ruska.
Jak uvedl Vítězslav Hruška ze společnosti Apogeo, v okamžiku, kdy evropští výrobci nemohou následkem ekonomických sankcí dovážet své produkty a služby do Ruska, jejich místo obsazují firmy z Číny, Jižní Ameriky a ostatních mimoevropských zemí. Tito dodavatelé často nabízejí produkty srovnatelné či nižší kvality za ceny zhruba o desetinu vyšší. Jedním z možných řešení pro evropské dodavatele, jak neztratit pozici na ruském trhu, je založení společnosti mimo Evropskou unii a jejím prostřednictvím export do Ruska uskutečnit, dodal Hruška.

Upozornil, že v uplynulém měsíci asistovali u založení o osm procent více společností než v předchozích měsících. Jednou z nově poměrně oblíbených jurisdikcí jsou podle něj Spojené arabské emiráty, konkrétně Dubaj. S touto lokalitou má ČR také uzavřenou smlouvu o zamezení dvojímu zdanění a umožňuje anonymitu vlastnictví společnosti. Podle Hrušky také registrují zájem ukrajinské klientely ke přemístění své firmy do ČR či jiných států EU.

U společnosti Offshoreservis.cz je počet registrovaných offshore společností zatím přibližně stejný jako před uvalením sankcí. Registrují zvýšený zájem o informace. Firmy nyní spíše zjišťují možnosti, jak se se sankcemi vypořádat. Navýšení počtu nově registrovaných takzvaných offshore společností s vlastníky z EU očekávají v průběhu několika týdnů za předpokladu, že nedojde k uvolnění sankcí vůči Rusku, řekl Tomáš Procházka z Offshoreservis.cz.
Také společnost Akont, která pro české firmy zajišťuje mezinárodní korporátní struktury, se od zavedení sankcí setkává s vyšší poptávkou po mezinárodních řešeních zahrnujících země, jež nejsou do sankcí zahrnuty. Mezi typické zástupce patří podle partnera firmy Karla Pluhaře Spojené arabské emiráty, HongKong, tedy země s přívětivým daňovým režimem využívané při mezinárodním obchodu.

Jak však Pluhař podotkl, export do Ruska přes třetí zemi nelze vyřešit pouhým přepracováním korporátní struktury. Je prý nutné vyvinout značné úsilí také v jiných oblastech provozního charakteru. Záleží také na přístupu ruských celních a dalších úřadů. Nelze proto s jistotou tvrdit, že i při zajištění všech potřebných kroků je možné dopad sankcí zmírnit nebo dokonce eliminovat, poznamenal.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *