České strakaté krávy se vyváží do Uzbekistánu a na Ukrajinu

České strakaté krávy nakupují zemědělci v Uzbekistánu i na Ukrajině. Čeští chovatelé jich ročně za hranicemi prodají přes čtyři tisíce. V tuzemských chovech je toto tradiční české plemeno druhé nejrozšířenější. Uvedl to předseda Svazu chovatelů českého strakatého skotu Roman Šustáček. Špičkové české strakaté krávy z celé republiky byly dnes představeny na národní výstavě, která se podvanácté konala v Radešínské Svratce na Žďársku.

Při zahájení výstavy ministr zemědělství Marian Jurečka řekl, že je rád, že v Radešínské Svratce, o které se hovoří jako o hlavním městě českého strakatého skotu, se připomínají výhody i možnosti chovu tohoto našeho plemene s kombinovanou užitkovostí. Podle pořadatelů jde o největší akci zaměřenou na toto plemeno skotu v Česku.
Na předvadišti se vystřídalo 62 krav skoro ze tří desítek chovů. Hodnotila je dvojice rozhodčích z Rakouska a Jihoafrické republiky. Šampionkou plemene se stala tříletá dojnice, kterou přivezla Nahořanská a. s. z Královéhradeckého kraje. Přehlídku sledovali chovatelé ze dvou desítek zemí. Hlavním partnerem dnešního Dne českého strakatého skotu se stal Uzbekistán.
V tuzemských stájích představují české strakaté krávy přibližně 40 procent ze zhruba 569 000 chovaných dojnic. O něco vyšší jsou počty tmavého holštýnského plemene vyšlechtěného na produkci mléka. České strakaté krávy sice dávají mléka méně, ale to je díky vyššímu obsahu tuku a bílkovin kvalitnější, uvedl Šustáček. Dobře je podle něj hodnoceno i maso strakatého skotu.
Tradice národních výstav začala před 20 lety. První ročníky se odehrávaly v ročním intervalu, později přešla výstava do dvouletého cyklu. Podle prvního odhadu pořadatelů se dnes do Radešínské Svratky přišlo podívat kolem 6000 lidí, podobně jako při minulém ročníku.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *