Česko a Turecko jednaly o vývozu skotu a katarální horečce ovcí

O problematice předexportního vyšetřování skotu a katarální horečce ovcí hovořil na uplynulém jednání šéfů veterinárních služeb Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE) v Paříži ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád se zástupci turecké delegace. Informoval o tom mluvčí veterinární správy Petr Vorlíček.

V rámci debaty turecká strana potvrdila, že trvá na sérologickém vyšetřování plemenných zvířat na Schmallenberg virus v rámci předexportního vyšetření a nesouhlasí, aby toto vyšetření bylo nahrazeno virologickým vyšetřením. Turecká strana preferuje provádět sérologické vyšetření ještě před samotným připuštěním jalovic a v tom případě vůbec nevadí, pokud budou zvířata pozitivní. Právě naopak. Tím se potvrdí, že zvířata již infekci Schmallenberg virem překonala, čímž se minimalizuje riziko potratu nebo narození malformovaného plodu, což jsou nejčastější důsledky infekce Schmallenberg viru u březích zvířat. Česká strana Turecku navrhla ještě jednu možnost, jak zajistit ochranu březích zvířat před důsledky infekce Schmallenberg virem, a to je možnost použití schválené vakcíny.

Česká a turecká strana dále diskutovaly o katarální horečce ovcí – bluetongue. Česká republika je uvedené nákazy prostá, ale velká část zvířat, která se z ČR do Turecka vyváží, má původ v jiných členských státech. Často pochází přímo ze zemí s výskytem této nákazy. Turecko nesouhlasí s dovozem zvířat, která by pocházela ze zemí s výskytem bluetongue jiného sérotypu, než je sérotyp 4, jehož výskyt Turecko ve své zemi připouští. Skot může pocházet například ze Slovenska, Maďarska nebo části Rakouska, tedy ze zemí s výskytem bluetongue sérotypu 4, ale rozhodně nesmí mít původ z Francie, kde je rozšířen bluetongue sérotypu 8. Nicméně je rovněž důležité zdůraznit, že zvířata, která mají původ v zemích s výskytem sérotypu 4, musí být před exportem do Turecka vakcinována proti bluetongue sérotypů 4. A jelikož ČR je země prostá bluetongue, vakcinace je u nás zakázaná. To znamená, že v případě vývozu slovenského nebo maďarského skotu z ČR musí být zvířata vakcinována ještě před samotným přesunem těchto zvířat do izolačních stájí v ČR.*

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *