Česko by mělo přemýšlet o intervenčních nákupech

Některým zemím z původní evropské patnáctky vyhovuje propad cen mléka, proto proti němu aktivně nic nedělají. Na dnešním Žofínském fóru to řekl předseda sněmovního zemědělského výboru Jaroslav Faltýnek. Česká republika by podle něj měla přemýšlet o intervenčních nákupech této komodity.

„Na nás to působí tak, že (původní státy EU-15) chtějí, aby na východě konkurence omezila svou výrobu,“ řekl Faltýnek s tím, že by pak „staré státy“ naopak svou produkci zvýšily. Takový postup by si podle něj neměla ČR nechat líbit. V EU je podle Faltýnka potřeba debatu o cenách mléka otevřít a případně spustit intervenční nákupy této komodity za „rozumné ceny“.
Situaci přirovnal k úbytku českých prasat po vstupu do Evropské unie, kdy jejich počty poklesly. „A v Německu došlo k prudkému nárůstu jejich počtů,“ vysvětlil.  Prezident Potravinářské komory Miroslav Toman uvedl, že situace na trhu s mlékem se v posledních týdnech zhoršila. Pokud se nepřijmou opatření na úrovni ministerstva, další tři měsíce mohou mít podle něho „tragický dopad.“ Je podle něj potřeba také zvýšit intervenční ceny na výkup sušeného mléka a dalších komodit.
Výkupní ceny mléka se v posledních měsících snižují, nyní jsou podle odhadu ministerstva zemědělství na hodnotě 8,13 koruny za litr. V roce 2014 byla cena podle Českého statistického úřadu ještě 9,08 Kč za litr.
Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) připomněl, že v loňském březnu byly ceny ještě na 9,75 Kč za litr, takže meziročně jde proti březnovým 8,31 Kč za litr o téměř 15procentní propad. Na evropském trhu je nyní větší nabídka než poptávka, i kvůli rozhodnutí Ruska, které zakázalo dovoz evropských mléčných výrobků. Důvodem je však také celosvětový pokles poptávky.  „Situace na trhu mléka je vážná, nikoliv však kritická. Samozřejmě uvidíme, jak to bude vypadat v dalších měsících,“ řekl Jurečka. Jeho resort nyní připravuje dotační titul pro výrobce a zpracovatele mléka, jeho finální podoba by měla být známá během několika měsíců.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *