Česko žádá Brusel o prodloužení lhůty na doplnění seznamu evropsky chráněných území

Ministerstvo životního prostředí požádalo Evropskou komisi, aby o měsíc posunula termín pro odpověď České republiky, jak bude řešit nedoplněný seznam evropsky chráněných území. Uvedl to ministr životního prostředí Richard Brabec. Vláda minulý týden poněkolikáté své vyjádření k doplnění seznamu odložila. Pokud by se požadované lokality na seznam nedostaly, vnitrozemská vodní doprava by mohla přijít o sedm miliard korun z evropských dotací. Původně mělo Česko poslat vyjádření do dnešního dne.

Do seznamu chráněných území se podle požadavku Bruselu mělo zařadit kaňonovité labské údolí a takzvané Louky u Přelouče. Vláda o tom podle Brabce bude opět jednat na jednom z nejbližších zasedání, tuto středu ale bod na programu nemá.

Podle Brabce měla včera odejít oficiální informace Evropské komisi o probíhajících jednání ve vládě s tím, že otázka zařazení lokalit na národní seznam je stále otevřená.

Ministerstvo je přesvědčeno, že existují jen dvě řešení problému. Buď nebudou lokality na seznam zařazeny a Česko bude muset nést případné důsledky, nebo dostane přednost chráněná příroda a seznam se doplní. Ministerstvo doporučuje druhou variantu.

Bývalé vlády rozšíření seznamu o požadované lokality podle ministra ignorovaly a Evropská komise na naplnění směrnice čeká již více než pět let. Kroky, které nyní probíhají (vyjádření a odůvodnění pro Evropskou komisi), jsou již součástí zahájeného řízení. Na jeho konci může být podle něj i soudní spor EK s Českou republikou, pokud Česko lokality na seznam nezařadí, popřípadě dostatečně neodůvodní, proč nenaplní požadavky evropského práva.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *