Chtějí odvolat Fuksu, zemědělci jsou proti

Věci veřejné(VV) podaly dnes na pražské vrchní státní zastupitelství trestní oznámení kvůli podle nich nezákonnému nakládání s finančními prostředky státního podniku Lesy ČR. Informoval o tom poslanec VV Josef Novotný. V této souvislosti požadovaly VV odstoupení ministra zemědělství ČR Ivana Fuksy. Za jeho setrvání ve vládě se však postavili zemědělci prostřednictvím svých nevládních organizací.

Podle VV se v Lesích ČR děly „krádeže za bílého dne“, o praktikách prý věděl nejen současný ministr zemědělství, ale i generální ředitel podniku Svatopluk Sýkora. Takže by měli oba odstoupit. Podle Fuksy naproti tomu mají Lesy ČR po mnoha letech otevřeně připravenou a projednanou koncepci hospodaření založenou na poctivé soutěži firem o zakázky. „Zadávání zakázek podle Dřevěné knihy podporuje velká řada organizací počínaje lesnickými experty a konče Transparency International,“ uvedl ministr v reakci na obvinění VV. Útok VV na ministerstvo a Lesy ČR podle něj může mít jen dva důvody. Buď je snahou o odvedení pozornosti od vlastních skandálů strany, nebo o udržení údajně netransparentního systému obchodu se dřevem se snahou profitovat z něj. „Potom, co jsem se dozvěděl o strategii VV v posledních dnech, mě to vlastně ani nepřekvapuje,“ uvedl ministr.
Mluvčí MZe Tereza Dvořáčková sdělila, že ministr na výroky o údajných zlodějnách reagoval zadáním auditu hospodaření v lesích, který nezjistil žádná pochybení. „Pro jistotu na tento audit navazuje ještě probíhající protikorupční audit,“ dodala Dvořáčková. Nařčení z nepoctivých praktik opakovaně odmítly i Lesy České republiky. Proti odchodu Fuksy se tento týden jednoznačně postavila Agrární komora ČR stejně tak jako Asociace soukromého zemědělství ČR.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *