Člen asociace se stal Živnostníkem roku

Sedmý ročník soutěže na podporu malého a středního podnikání Živnostník roku 2012 zná svého vítěze. Tento prestižní titul převzal včera na pražském Žofíně člen předsednictva Asociace soukromého zemědělství ČR David Smetana, sedlák z Hradecka. Uspěl v konkurenci 3055 letošních účastníků tohoto klání pořádaného Hospodářskými novinami. Informovala o tom tisková referentka asociace Šárka Gorgoňová.

David Smetana soukromě hospodaří na rodinném statku ve Svobodných Dvorech u Hradce Králové od roku 1991, kdy byla rodičům vrácena část majetku. Vzhledem k malé výměře půdy (32 hektarů) v úrodné oblasti se rozhodl pro intenzivní produkci zeleniny, a to zejména zelí, dýní, cibule a brambor. Z části vypěstovaných plodin vyrábí přímo na farmě podle upravených starých rodinných receptur originální zeleninové saláty. O jejich kvalitě svědčí několik ocenění, například Regionální potravina Královéhradeckého kraje.
David Smetana je zároveň znám svou aktivní snahou pozměnit názor veřejnosti na soukromé zemědělce. Začíná od těch nejmenších formou dnů otevřených dveří na své farmě určených předškolním a školním dětem. „Sedlačina je můj životní styl. Proto se ji snažím lidem představit jako poslání s vazbou na produkci kvalitních českých potravin,“ vysvětluje mladý sedlák.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *