Co čekají zemědělci od nové vlády

Poslední květnový víkend se uskutečnily volby do Poslanecké sněmovny. Vše nasvědčuje tomu, že bude vytvořena vláda Občanské demokratické strany, TOP 09 a Věcí veřejných. Nové rozložení sil tak s sebou nese nejen nová očekávání, ale také určité obavy zemědělců a potravinářů. Svědčí o tom anketa mezi představiteli nevládních organizací, kterou zveřejnil v dnešním vydání týdeník Zemědělec.

Podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Veleby je resort v současné době v ekonomicky složité situaci, proto má určité obavy z politiky budoucí pravicové koalice.„Náš základní požadavek je zcela jednoznačný, chceme a žádáme aby resort zemědělství v nově utvořené vládě vedl člověk, který má určité kořeny v zemědělství, aby byl kompetentní a aby měl zemědělskou kvalifikaci. Pokud by měl nový ministr jenom kvalifikaci v uvozovkách politickou, by bylo to špatně,“ řekl Veleba a dodal, že v tomto smyslu už také agrární komora jedná s jednotlivými stranami, které by mohly sestavovat novou vládu. Co se týče vlastní politiky připravované koalice předpokládá Veleba, že posílen bude liberální směr, což je směr, který, jak řekl zemědělcům a farmářům nevyhovuje, a který dá znovu prostor volné soutěži a volnému trhu. Tím neříkám, že vidíme všechno negativně, tak to vůbec nemusí být. To rozhodne osobnost budoucího ministra zemědělství.“ vysvětlil Veleba.
Prezident Potravinářské komory ČR Miroslav Toman soudí, že resort zemědělství a potravinářství bude v nejbližších letech vystaven extrémnímu tlaku a bude třeba pro něj v rámci EU vyjednat co nejlepší podmínky. „Proto doufáme, že post ministra zemědělství obsadí odborník s dlouholetými zkušenostmi jak v zemědělské a potravinářské politice, tak při vyjednávání s Evropskou unií i na domácí půdě,“ uvedl Toman.
Příklon k větší liberalizaci zemědělské politiky očekává také předseda Zemědělského svazu ČR Miroslav Jirovský. „Mám určité obavy z toho, aby se zemědělství nestalo velmi významným sektorem úspor. Na druhé straně očekávám, že nebudou kráceny zdroje na platby top up, protože představitelé zmíněných stran přislíbili, že dorovnání těchto plateb v rozpočtech na rok 2011 a 2012 zásadně podpoří,“ řekl Jirovský s odvoláním na svoji účast u předvolebních kulatých stolů, kdy představitelé politických stran, které mají být po volbách v poslanecké sněmovně, jednali s podnikateli. „Velmi napjatě však čekáme na stanovisko budoucí vládní koalice k reformě společné zemědělské politiky EU, protože budoucnost našeho zemědělství závisí na tom, co ještě v tomto roce stihneme vyjednat,“ konstatoval Jirovský a dodal, že svaz očekává, že vládní prohlášení bude deklarovat podporu všech forem podnikání v zemědělství.
Vzhledem k názorové orientaci členské základny Asociace soukromého zemědělství ČR hodnotí její předseda Josef Stehlík výsledek letošních voleb jako nejlepší možný. „Pokud se bude realizovat projekt pravostředové vlády, pak věříme, že i naše priority budou mít šanci na postupné prosazování,“ řekl. Podle něj by se nová vláda mohla zasadit o snižování byrokracie, pozemkové úpravy, snížení překážek pro přímé prodeje, dokončení restitučního procesu, úspory v nákladech na chod administrativy, průhledný prodej státní půdy především zemědělským uživatelům Zahájit by měla také debatu o společné zemědělské politice unie od roku 2014 s posílením pozice ČR, doplnil Stehlík.
Předseda Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů Zdenek Koubek považuje za základní věc, aby nový ministr zemědělství bez problémů komunikoval se všemi nevládními organizacemi. Důležité je podle něj také další rozpracování Vize českého zemědělství po roce 2010.
Prezident Společnosti mladých agrárníků ČR Petr Mareš: poukázal na otázky související s možným přeskupením zodpovědností v rámci ministerstev, neboť několik stran avizovalo svůj plán ke sloučení ministerstva zemědělství a místního rozvoje či životního prostředí. „Zemědělství by tak nejspíše přišlo o výsadní postavení, o kterém je možné nyní hovořit,“ sdělil. Důležité je podle Mareše konkrétní obsazení odpovědných míst politiky se znalostí věcí a s odhodláním dělat pro zemědělství maximum pomocí racionálních nástrojů.
Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) Zdeněk Juračka si od případné středopravicové vlády slibuje například možnost zrušení zákon o významné tržní síle, který od února reguluje vztahy mezi obchodními řetězci a jejich dodavateli. Podle něj výsledky sněmovních voleb jsou pro maloobchod pozitivní.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *