ČSÚ: Obilovin i řepky se letos sklidí méně než loni

Sklizeň základních obilovin letos podle prvních odhadů klesne meziročně o 10,1 procenta na 6,945 milionu tun. Nižší bude i úroda řepky, a to o 7,7 procenta na 1,254 milionu tun. Oznámil to dnes Český statistický úřad. Za poklesem sklizně základních obilovin i řepky je podle statistiků především snížení očekávaného výnosu.

„S ohledem na úbytek osevních ploch obilovin a horší stav porostů v porovnání s minulými třemi lety, které byly nadprůměrné, se dá očekávat, že celková sklizeň bude pouze průměrná, bude záležet na dalším vývoji počasí,“ uvedl dnes Jiří Felčárek z Agrární komory. Sklizeň obilovin bez kukuřice komora odhaduje na 6,5 až 6,7 milionu tun, což je v porovnání s rokem 2016 zhruba o 15 procent nižší.

Odhad letošní sklizně základních obilovin je srovnatelný s desetiletým průměrem, ale je o 3,2 procenta nižší než průměr sklizní za posledních pět let. Celková osevní plocha základních obilovin 1,262 milionu hektarů zůstala téměř na stejné úrovni jako v předcházejícím roce. Kvůli špatnému přezimování a častějším přesevům se ale snížila výměra ozimých obilovin a rozšířila se výměra jařin, tedy pšenice jarní, ječmene jarního a ovsa.

Nižší výnos se očekává u všech druhů obilovin mimo pšenici jarní a ovsa. Například sklizeň nejčastěji pěstované plodiny ozimé pšenice, která zabírá zhruba třetinu celkové osevní plochy v ČR, podle odhadu klesne oproti loňsku o 13,2 procenta na 4,612 milionu tun. Naproti tomu by měla o více než polovinu na 212 000 tun stoupnout úroda pšenice jarní. Její výměra se totiž ve srovnání s loňskem rozšířila více než o polovinu na 47 000 ha a přiblížila se tak obvyklé úrovni, uvedli statistici.

Podle Felčárka jsou také výrazné regionální propady sklizní. „I výrazně pod úrovní 50 procent průměru normálních let – viz medializované Znojemsko, zrno je zaschlé – nikoliv přirozeně dozrálé,“ dodal.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *