Čtvrtina ovoce a zeleniny nesplnila pořadavky

Celkem 14 procent z 13 974 kontrolovaných šarží ovoce a zeleniny neprošlo v srpnu mimořádnou plošnou prověrkou jakosti, zdravotní nezávadnosti a označování. Inspektoří prověřili u 38 kontrolovaných firem 415 provozoven a zakázali prodej více než 64,5 tuny zboží v hodnotě přes 1,34 miliónu Kč. Informoval o tom ústřední ředitel České zemědělské a potravinářské inspekce (ČZPI) Jakub Šebesta.

Nejvíce šarží nevyhovělo z ovoce u citrónů, broskví a stolních vinných hroznů, u zeleniny u kedluben, cibule a čínského zelí. Nejlépe si vedli prodejci v Praze, Středočeském a Jihočeském kraji, naopak nejhůře skončily kontroly v kraji Jihomoravském, Zlínském a na Vysočině.
ČZPI navrhne ve správním řízení pokuty v celkové výši 4,88 miliónu korun. Kontroly se uskutečnily jen v kamenných obchodech a obecně měli maloprodejci zboží ve větším pořádku než supermarkety, doplnil.
Ve čtrnácti obchodních řetězcích zkontrolovala inspekce přes 13 000 šarží ovoce a zeleniny v rozmezí podle počtu provozoven. Zde nevyhovělo čtrnáct procent vzorků. U 24 lokálně působících prodejců zjistila ČZPI z více než 800 vzorků 11,5 procenta závadných. Nejlepší jakost měly banány, grapefruity, kiwi, zelí, kapusta a česnek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *