Darovat potraviny na charitu bude pro firmy daňově výhodnější

Darovat potraviny potřebným bude pro výrobce a obchodníky v Česku levnější a jednodušší než doposud. Generální finanční ředitelství vydalo dokument, který umožňuje, aby základ daně z přidané hodnoty u potravin darovaných potravinové bance mohl být blízký nule či nulový. Informovala o tom mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová.

U zboží darovaného potravinové bance lze ve stanovených případech pro výpočet DPH vycházet ze základu daně, který je v minimální hodnotě i blížící se nule, uvedla Petlachová. Jde podle ní o zboží s končícím datem spotřeby či trvanlivosti nebo o zboží jinak nevyhovující pro běžný prodej, například s poškozeným obalem, avšak stále upotřebitelné.
Již dříve avizovaný materiál má sjednotit postup při uplatnění daně ze strany daňových subjektů i správce daně. Jde především o stanovení ceny, ze které bude nutné daň odvádět.
Při stanovení ceny darovaného zboží je podle Petlachové nutné přihlížet k aktuálnímu stavu potraviny v okamžiku darování, k fázi prodejního procesu či situaci na trhu.
Dárce by si proto měl zajistit od potravinové banky potvrzení o darování potravin, ze kterého bude patrný předmět a rozsah daru, podotkla mluvčí. Pro prokázání správně použitého ocenění zboží doporučuje Generální finanční ředitelství zdokumentovat i stav darovaných potravin.
Obchodníci novinku již v době, kdy vznikala, přivítali. Je to motivující podnět k prohloubení spolupráce s potravinovými bankami a tím i k snížení potravinového odpadu, řekla již dříve mluvčí obchodů Albert Judita Urbánková. Svaz obchodu a cestovního ruchu žádal ministerstvo financí o změnu v odvodu DPH za darované potraviny již loni.
Podle iniciativy Potraviny pomáhají bez DPH bylo doposud darování potravin potřebným pro firmy finančně i organizačně nevýhodné. Společnosti musely odvádět 15procentní DPH z původní prodejní ceny výrobků. Každou darovanou položku musel navíc uvést v darovací smlouvě. Stát dosud argumentoval právem Evropské unie, řada zemí EU však pro podobné případy uplatňuje výjimku a darované potraviny jsou od daně osvobozeny.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *