Den Zemědělce přilákal tisíce návštěvníků

Plochu bývalého letiště v Kámeni na Pelhřimovsku zaplnilo minulý týden téměř sedm tisíc návštěvníků, kteří se přišli podívat na letos jediný Den Zemědělce, který pro ně uspořádalo vydavatelství Profi Press ve spolupráci s místním Výrobně obchodním družstvem. Více než osmdesát vystavovatelů zde představilo špičkovou zemědělskou techniku, v průběhu dne proběhly tradiční soutěže a v jeho závěru byl na základě návštěvnické ankety vyhlášen Traktor toku 2010.

Odborný program se rozběhl krátce po deváté hodině individuálním předváděním postřikovačů a čelních a smykem řízených nakladačů. Souběžně s tím byla zahájena již tradiční soutěž Machr s manipulátorem, v níž byl tentokrát nejúspěšnější Ota Brus ze zemědělského družstva Nová Včelnice na stroji Manitou společnosti Moreau Agri. Divácky stejně atraktivní bylo i celorepublikové finále jízd zručnosti žáků zemědělských škol. Na start nastoupilo 21 závodníků ze 17 zemědělských škol a absolutně nejlepší čas zajel v Kámeni Jaroslav Robl ze Střední odborné školy a středního odborného učiliště Podbořany.
Po celé dopoledne také u jednotlivých výstavních stánků probíhalo individuální praktické předvádění techniky na sklizeň pícnin, které skončilo před druhou hodinou odpoledne. Pak se návštěvníci přesunuli pod hlavní tribunu, kde byly vyhlášeny výsledky jednotlivých soutěží.
Ceny vítězům tentokrát předal ministr zemědělství Jakub Šebesta, který využil svého vystoupení k tomu, aby se se zemědělci rozloučil před odchodem z funkce a stručně zhodnotil svoje působení v resortu. Ministr vyzdvihl především práci Skupiny pro strategické otázky v zemědělství, kterou zřídil a na jejíž Vizi českého zemědělství po roce 2010 se podle jeho slov podílely stovky lidí. „Jsem přesvědčen, že nový ministr zemědělství bude s tímto materiálem dále pracovat, protože dává obrovskou platformu k práci do budoucna, a bez výhrad jej přijala i tripartita,“ řekl Šebesta. Podle jeho slov čeká jeho nástupce množství práce zejména s vyjednáním dobré pozice naší země k reformě společné zemědělské politiky EU. „Spravedlivá přímá platba na plochu je jediná cesta, jak vrátit do hry naše zemědělce. Naše zemědělství má mnoho aspektů proto sehrát velmi důležitou roli v evropském zemědělství,“ uvedl ministr.
Za Agrární komoru ČR vystoupil v Kámeni její viceprezident Bohuslav Belada, který konstatoval, že podobné akce svědčí o tom, že zemědělství nejsou jenom ta dvě až tři procenta lidí zaměstnaných v prvovýrobě, ale že to je také mnoho lidí, kteří zajišťují vstupy a výstupy pro toto odvětví. „Podle našich odhadů je to kolem 15 až 17 procenta lidí. Právě proto je důležité, aby stát a politici brali zemědělství vážně a aby se jeho rozměr zachoval,“ řekl. Kromě dalších osobností se závěrečného vyhlášení zúčastnil i předseda Zemědělského svazu ČR Miroslav Jirovský, prezident Společnosti mladých agrárníků ČR Petr Mareš a samozřejmě také předseda hostitelského družstva Josef Houček.
Novinkou letošního Dne Zemědělce byla soutěž Traktor roku, o jejímž výsledku rozhodovali přímo návštěvníci v Kámeni na základě vyplněných hlasovacích lístků otištěných v našem týdeníku. Vystavující firmy přihlásily do soutěže jedenáct značek traktorů. Z celkového počtu 2143 hlasujících návštěvníků dostal nejvíce hlasů a Traktorem roku 2010 se stal stroj značky Fend společnosti RCG–Agromex, která k nám tyto traktory dováží. V samotném závěru pak obchodní ředitel společnosti STROM Praha Jiří Sopoušek vylosoval jednoho z hlasujících návštěvníků a předal mu klíčky od zahradního traktoru John Deere, který jeho firma věnovala jako hlavní cenu návštěvnické tomboly.
Podrobné informace o dění na letošním Dnu Zemědělce přineseme s bohatým obrazovým materiálem v následujících číslech našeho týdeníku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *