Deset lidí se uchází o post ředitele Státního pozemkového úřadu

O místo ústředního ředitele Státního pozemkového úřadu se uchází více než deset lidí. Uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka s tím, že od začátku července by chtěl mít místo nově obsazeno. Řízením úřadu, jehož hlavní agendou jsou v současné době církevní restituce, je po odvolání Petra Šťovíčka od začátku března dočasně pověřen Martin Vrba.

Státní pozemkový úřad (SPÚ) se s ministrem koncem dubna dohodl, že přijme 130 nových zaměstnanců. V důsledku razantního propouštění v době, kdy ministerstvo vedl Petr Bendl, totiž úředníci podle Jurečky nezvládali dodržovat zákonné lhůty pro správní řízení. Ministr podotkl, že vláda sice schválila restituce, ale vůbec nepřemýšlela nad technickou a personální přípravou institucí, které je měly řešit. Úřad tak dnes paradoxně nabírá zpátky část z více než 300 zaměstnanců, které v nedávné minulosti propustil.
Původně se mluvilo o tom, že kvůli náboru nových zaměstnanců bude nezbytné navýšit rozpočet úřadu o desítky milionů korun. Podle Jurečky to však nakonec nebude nutné. Zdroje dokážou najít v rozpočtu Státního pozemkového úřadu, poznamenal Jurečka. V jednání je však jiný možný přesun peněz z rozpočtu ministerstva, a to na zintenzivnění pozemkových úprav, které v současné době stojí.
Již nyní je jasné, že úřad v řadě případů nestihne splnit zákonné lhůty, v nichž má vyřizovat správní řízení k restitucím. Ministr proto aktuálně jedná s vedoucími představiteli církví. Lesy České republiky by podle ministra měly mít ke konci roku vyřízeno asi 70 až 80 procent žádostí. U SPÚ se prý netroufne odhadovat. Jurečka počítá, že do konce roku 2015 by měli dotáhnout všechny záležitosti, které půjdou. U případů, kdy se církve a stát nedohodnou a skončí soudem, nelze dobu trvání sporů určit.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *