Deště a vítr poničily dvě procenta celoročního objemu těžby dřeva

Současné silné deště a silný vítr zatím poničily v lesích státního podniku Lesy České republiky asi 150 000 metrů krychlových dřevní hmoty. Představuje to přibližně dvě procenta celoročního objemu těžby dřeva ve státních lesích. Nejvíce poničené jsou lesy v Moravskoslezském, Zlínském a Olomouckém kraji. Lidé by do lesů zasažených velkými srážkami a větrem neměli vstupovat. Informoval o tom mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík. Finančně podnik škody zatím nevyčíslil.

Deště s větrem poškodily vesměs jednotlivé stromy nebo skupiny stromů. „Škody se ještě navýší, neboť do některých míst se naši zaměstnanci z důvodu nepřístupného terénu ještě nedostali,“ uvedl generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád.
Největší potíže mají Lesy ČR v Moravskoslezském kraji, v regionu podnik momentálně eviduje více než 80 000 metrů krychlových poškozeného dříví. Ve Zlínském kraji Lesy ČR zatím evidují asi 42 000 metrů krychlových poškozeného dřeva, nejvíce na Vsetínsku. Kvůli podmáčenému podloží se ale jeho množství dále zvyšuje, dochází také k pádům celých stromů, mnoho lesních cest je dočasně neprůjezdných, uvedl Boublík.

Boublík dodal, že nepříznivé počasí zasáhlo také sousední Slovensko. Nejsložitější je situace na Liptově a v oblastech kolem měst Revúca, Rožňava a Rimavská Sobota. Přes noc tam podle odhadů slovenských lesníků spadl přibližně jeden milion metrů krychlových dřevní hmoty, uvedl.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *