Deštivé počasí sníží úrodu peckovin

Dlouhodobé deštivé počasí zasáhne zřejmě i do hospodaření ovocnářů. Předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík očekává výrazný pokles sklizně raných třešní, švestek, meruněk a dalších peckovin. Navíc je ohrožena kvalita ovoce, protože trvalé deště nedovolí provádět ochranu proti houbovým chorobám, které měly téměř celý květen ke svému rozvoji ideální podmínky. V mnohých sadech zabránila vjezdu postřikovačů podmáčená půda.

Rané třešně podle Ludvíka možná ani žádné nebudou. nedozrají kvůli nedostatku slunečního svitu a při trvalých deštích popraskají již zelené. Také sklizeň meruněk nevidí optimistiky, odhaduje, že úroda bude asi poloviční. Velmi málo bude i raných švestek, pokles čeká i u broskvoní a višní, informoval.
Ludvík upřesnil, že chladno a déšť se na stromech podepsaly špatným a nerovnoměrným kvetením, které se proti obvyklé době protáhlo z pěti až sedmi dnů až na dva týdny. Celá vegetace je letos zpožděná asi o dva týdny. Z houbových chorob pak na peckoviny nejvíce útočí monilióza. Jádroviny, tedy jabloně a hrušky, jsou nejvíce zasažené strupovitostí.
Přesnější vyčíslení škod z nepříznivého počasí budou mít ovocnáři k dispozici po polovině června, kdy v sadech provedou první odhady letošní sklizně. Ludvík nicméně poznamenal, že na rozdíl od peckovin se očekávaná úroda jablek zatím jeví jako průměrná.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *