Dnem Země začíná výstava Ekofór

Zítra odstartuje na Dni Země na Toulcově Dvoře v Praze putovní výstava soutěže Ekofór 2008. Akce pořádá Hnutí Brontosaurus pod záštitou ministerstva životního prostředí a určené pro širokou veřejnost. Do uzávěrky soutěže se sešlo přes 600 prací. Letošní téma Vzduch bylo trochu náročnější hlavně pro dětské autory. Do soutěže se organizačně zapojily i některé základní a střední školy, které Ekofór 2008 zprostředkovaly svým žákům a studentům. Nejmladší autoři nejčastěji reflektovali nejen problematiku znečištění vzduchu emisemi zvláště na určitých místech v ČR, ale i hurikány, tornáda a orkány, o nichž se nejen dozvídají častěji z médií, ale také jde jistě o odraz osobní zkušenosti s častějším výskytem orkánů na území České republiky. Uvedla to Petra Kuchtová z hnutí Brontosaurus.

Z došlých soutěžních děl bylo vybráno 75 nejlepších, po 25 ve třech soutěžních kategoriích, a to Vzduch I pro děti do 15 let včetně, Vzduch II pro autory nad 16 let včetně a Příběh (strip), což je věkově neomezená kategorie. Tyto práce budou tvořit putovní výstavu, jíž bude moci veřejnost poprvé zhlédnout v sobotu 19.4. na Dni Země v Praze na Toulcově Dvoře. Tam budou soutěžní ekovtipy od autorů ze všech koutů republiky a všech věkových kategorií k vidění v době od 10 do 18 hodin. V rámci putovní výstavy bude možnost hlasovat pro nejlepší vtip v každé kategorii, a to pomocí hlasovacích lístků, které budou na výstavě k dispozici. S putovní výstavou se budou moci dále setkávat návštěvníci různých ekologických, vzdělávacích a kulturních akcí včetně letních festivalů.
Hlasování bude probíhat také prostřednictvím webových stránek Ekofóru (www.ekofor.cz), kde bude od soboty 19.4. zprovozněna přehledná on-line galerie všech soutěžních vtipů s možností vybrat ty nejlepší a poslat! jim svůj hlas.
Možnost hlasovat jak na putovní výstavě, tak v on-line galerii, bude mít veřejnost do 9. listopadu 2008. Vyhlášení nejlepších autorů letošního ročníku poté proběhne 28. 11. 2008 v hudebním salónku Reduty v Uherském Hradišti v rámci festivalu dokumentárních filmů o ekologii „Týká se to také tebe“. Vyhlášeni budou vítězové jak z hlasování veřejnosti, tak z hlasování odborné poroty složené ze zástupců několika ekologických organizací a České Unie Karikaturistů, která se za tím účelem sejde na podzim před vyhlášením vítězů. Nejúspěšnější autoři určení odbornou porotou i veřejností budou odměněni hodnotnými věcnými cenami, které do soutěže věnují sponzoři Ekofóru.
Ekofór je soutěží pořádanou v rámci neziskových aktivit Hnutí Brontosaurus, které se svými akcemi a projekty zaměřenými na dobrovolnickou pomoc přírodnímu a kulturnímu dědictví snaží oslovovat především mládež.
Nejbližší výstavy:
Průběžný kalendář výstav Ekofóru 2008:
19.4.2008 10:00-18:0! 0 Den Země na Toulcově dvoře, Praha
20.4.2008 10:00! -16:00 Den Země v Mníšku pod Brdy
22.4.2008 10:00-18:00 Den Země v Brně, nám. Svobody
27.4.2008 10:00-16:00 Řevnice u Prahy, náměstí
30.4.-1.5.2008 Festival Beltine 2008, Jindřichův Hradec

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *