Dnešní obchodování na Obchodní burze Hradec Králové

K dalšímu znatelnému poklesu cen jatečných prasat došlo dnes na promptním trhu Obchodní burzy Hradec Králové (OBHK). Cena registrované poptávky a nabídky totiž dosáhla 24 500 korun za tunu, což je 94,3 procenta předchozí ceny. Informoval o tom předseda burzovní komory OBHK Miroslav Adámek.

Podle jeho slov pokračující razantní pokles cen této komodity již dosahuje doslova hrozivých rozměrů, protože její úroveň je již pod výrobními náklady producentů. Ty se v současné době pohybují na úrovni zhruba 32 až 36 korun za kilogram. „Podle mého názoru nastal čas, aby co se týče jatečných prasat zaintervenoval prostřednictvím burzy Státní zemědělský a intervenční fond,“ dodal Adámek.
Dnes poprvé bylo rovněž možné na OBHK koupit až 2000 tun semena řepky, a to za 5500 korun za tunu. Jde o první nastavení ceny a zároveň faktické zahájení obchodování s touto komoditou pro novu sklizeň. Podle slov Adámka za povšimnutí stojí skutečnost, že před rokem byla cena tuny semena řepky nastavena na 6400 korun. Letos je tedy vstupní cena u této komodity výrazně nižší.
Dalšími dnes obchodovanými komoditami byla krmná pšenice, které bylo možné nakoupit až 500 tun za cenu 2400 korun za tunu. Rovněž se rozběhlo obchodování s potravinářskou pšenicí. Konkrétně bylo k dispozici až 200 tun této komodity v ceně 3250 korun za tunu.
Celkově se na dnešním burzovním shromáždění obchodovalo s obilovinami v hodnotě 1,8 milionu korun, s olejninami v hodnotě 11 milionů korun a s jatečnými prasaty v hodnotě 23,7 milionu korun.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *