Domácí produkci vajec ohrožují dovozy

Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby potvrzují čísla statistiků to, že producenty vajec ohrožují sílící dovozy této komodity za velmi nízké ceny. Domácí produkce vajec v letošním prvním čtvrtletí totiž meziročně klesla o 8,5 procenta na 393 milionů kusů.

Čeští farmáři nemohou konkurovat dovozním cenám od 95 haléřů za kus z Německa po 1,1 koruny z Polska. V českých podmínkách je obtížné vyrobit jedno vejce pod 1,5 koruny, uvedl Veleba. Do Česka proudí také dodávky z pobaltských zemí, a to i ze závodů, které nesplnily všechny podmínky pro přístup na společný trh EU a jsou v přechodném období, dodal.
Jeden z desítky největších producentů vajec v Česku společnost Lidru potvrdila, že ji dovozy ničí. Likvidační jsou podle jejího ředitele Františka Nováka nízké ceny dovozu, které zahrnují i vejce pro průmyslové zpracování. Některé dodávky se až v Česku značí podle předpisů a pouští do tržní sítě, jejich skutečný původ ale většinou nejde dosledovat. Pokud tento vývoj bude pokračovat dál, domácí firmy produkci vajec kvůli prodělkům omezí na nejnutnější minimum a zaměří se na obchodní činnost.
Jen v březnu se podle statistiky Státního zemědělského intervenčního fondu dovezlo téměř 37 milionů vajec, což je asi třetina měsíční domácí produkce ve velkochovech. Za celé čtvrtletí se import meziročně více než zdvojnásobil na přibližně 75 milionů kusů.
Agrární komora podle Veleby chystá jednání se Státní veterinární správou a Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí, aby se na kontroly vajec více zaměřily.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *