Dotace ekozemědělcům rostou

Podpora ekologického zemědělství se každoročně zvyšuje. Vloni bylo podle údajů ministerstva zemědělství ekozemědělcům vyplaceno více než 980 milionů korun, o 40 procent více než v roce 2008, za deset let objem dotací vzrostl jedenáctinásobně. Připomněl to prezident Agrární komory ČR Jan Veleba na tiskové konferenci v Praze.

Podle ministerstva zemědělství počet ekofarmářů v České republice již převýšil 3000, meziročně vzrostl o polovinu a růst pokračuje i letos. Martin Leibl z ministerstva zemědělství odhaduje, že v současnosti je v ČR již zhruba 3500 ekofarem. Výrazně přibývá také výrobců biopotravin. Vyrábí je již více než 500 firem. V ekologickém zemědělství je v současné době již kolem deseti procent zemědělské půdy v tuzemsku, což je výrazně více než činí průměr EU. V roce 2008 byl tento podíl v unii 4,3 procenta.
Evropská unie výraznou podporu ekologického zemědělství zdůvodňuje většími náklady a pracností výroby oproti konvenčnímu hospodaření a nižšími výnosy. Dotace mají zároveň zemědělce motivovat k přechodu na tento způsob hospodaření, který je šetrnější k přírodě. České producenty biopotravin podporuje také Agrární komora. Na projektu, jehož cílem má být rozšíření nabídky bioproduktů od tuzemských výrobců spolupracuje od dubna s řetězcem Billa. Ten rozvoj českého ekozemědělství přislíbil letos podpořit minimálně dvěma miliony korun z tržeb z prodeje ekologicky odbouratelných tašek. 
Podle výrobního ředitele druhé největší tuzemské mlékárny, olomoucké Olmy, Daniela Cikánka firmě loni přes panující ekonomickou krizi tržby z prodeje biopotravin neklesly a dosáhly 116 milionů korun. Tvořily tak tři procenta celkového obratu mlékárny. „Není to mnoho, přesto je to zajímavá komodita,“ poznamenal.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *