Dotace na plochu SAPS téměř rozděleny

Státní zemědělský intervenční fond vyplatil zemědělcům už 93 procent všech dotací na plochu SAPS za rok 2012. Během dvou prosincových dní se podařilo rozdělit téměř celý zbytek padesátiprocentního doplatku SAPS. K příjemcům se tak dostalo už více než 17,5 miliardy korun z celkového objemu letošních téměř devatenácti miliard korun SAPS. Informoval o tom mluvčí ministerstva zemědělství Jan Žáček.

Přímé platby na plochu dostávají zemědělci ve dvou fázích. Jako zálohu už letos obdrželi přes devět miliard korun, na doplatcích téměř 8,5 miliardy korun. Zálohové platby se začaly k příjemcům rozesílat 16. října, doplatky 3. prosince, upřesnil Žáček.
„Letos jsme obdrželi 27 626 žádostí o dotaci na plochu SAPS. Celkem mezi zemědělce rozdělíme téměř 19 miliard korun. SAPS je důležitý příspěvek k podpoře konkurenceschopnosti, proto jsem rád, že se nám jej letos podařilo dostat k příjemcům v rekordním čase,“ řekl ministr zemědělství Petr Bendl.
„Státní zemědělský intervenční fond dokázal během pouhých dvou dnů vyplatit téměř celý zbytek přímých plateb. Takže letos jsme to stihli opravdu velmi rychle,“ řekl první náměstek pověřený řízením SZIF Martin Šebestyán.
Sazbu letošních přímých plateb SAPS stanovil ministr Petr Bendl ve výši 5387,30 Kč/ha. Mohou je získat zemědělci hospodařící na orné půdě, travním porostu, vinici, chmelnici, ovocném sadu nebo jiné ploše, která je vedená v evidenci půdy (LPIS).
Loni na platbách SAPS obdrželi zemědělci celkem šestnáct miliard korun, přičemž sazba byla 4686,50 Kč/ha, doplnil mluvčí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *