Dotace za inovativní projekt přispěje k vývoji alternativní léčby zánětů vemene

Dvě brněnské firmy získají od města dotaci na inovativní projekty, každá dostane 1,35 milionu korun. Hekiadeu peníze použije na vývoj alternativní léčby zánětů vemene a firma 4Dot pro diagnostické systémy tvářecích a obráběcích strojů. Obě začínající společnosti se tak dostaly mezi firmy, které uspěly v programu SME Instrument Brno. Informovalo o tom Jihomoravské inovační centrum (JIC).

Výzkumníci z Mendelovy univerzity v Brně vyvinuli gel, který umí léčit mastitidní infekce. Ty způsobují zánět vemene u hospodářských zvířat a ze všech nemocí přinášejí evropskému mlékárenství největší finanční ztráty – až 55 miliard eur ročně. Dosud užívané léky jsou antibiotika, která ale kvůli narůstající rezistenci bakteriálních kmenů ztrácejí sílu. Řešením může být právě brněnská alternativa.

Jedná se o komplex na bázi nanočástic s antimikrobiálními vlastnostmi. Na rozdíl od antibiotik je šetrnější a účinnější vůči infekcím u skotu. Vedlejším přínosem může být kromě předcházení vzniku a šíření rezistentních kmenů bakterií i odstranění přítomnosti antibiotických zbytků v mléce, a tím i zdravější mléko a mléčné výrobky pro lidi, uvedl výzkumník Vojtěch Adam, který spolu s Dagmar Hegerovou a Davidem Hynkem projekt připravili. Získané peníze použijí spolu s týmem na testování antimikrobiálního gelu a jeho aplikaci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *