Dovoz nekvalitního piva rekordně vrostl

Dovoz piva do České republiky loni výrazně vzrostl. Kvůli ekonomické krizi lidé šetří a více nakupují levná piva z ciziny. Zahraniční pivovary loni do ČR dovezly jeden milion hektolitrů piva, což byl trojnásobek proti roku 2009. Letos růst importů pokračuje. Jde zejména o lahvová a velmi levná piva z Polska, jejichž kvalita je podle pivovarníků "mizerná" a jde pouze o pivu podobné nápoje. Uvedl to dnes výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý

„Ekonomický tlak způsobil hlad po levných pivech. V minulých letech se k nám vozilo kolem 300 tisíc hl piva ročně. Nešlo ale o superlevná piva jako loni, ale spíše o kvalitnější produkty jako irské pivo Guinness,“ dodal. Nyní proudí piva hlavně ze zemí, jejichž produkty by si „fajnový“ český pivař v době konjunktury nekoupil. Šedesát procent tvoří lahvová piva z Polska, které lidé nakupují zejména v obchodních řetězcích. Cena se pohybuje kolem sedmi korun za půllitr.
Na etiketách levných piv z dovozu je podle Veselého často uvedeno „ležák“, přitom jde o osmistupňové pivo. České pivovary ale mohou toto označení používat jen pro „jedenáctky“ nebo „dvanáctky“, jinak by šlo o klamavou reklamu. V Polsku to ale neplatí a ČR musí podle směrnice o společném trhu akceptovat pojmenování jiných zemí i jejich způsoby výroby a tyto „ležáky“ na trh pustit. „Čeští výrobci nejsou ochotni tyto způsoby akceptovat a ani by nemohli,“ uvedl Veselý. Od výroby pro obchodní řetězce vinou tlaku na ceny postupně upouštějí.
Z Polska, Maďarska a Slovenska jde podle Veselého do ČR až 90 procent dovozu. Svaz ani pivovary se tomu nemohou bránit a pouze testy piv v médiích definují veřejnosti kvalitu.
Dovozové produkty podle ředitele svazu tlačí na cenu českých lahvových piv, jejich průměrná cena se snižuje a klesá také ziskovost prodeje. „Sládkové pivovarů přitom nemohou tento segment (levných piv) opustit, a tak plně uvolnit prostor dovozům,“ dodal.
Podle šéfa Českého svazu malých nezávislých pivovarů Jiřího Fuska začal loni razantní dovoz levných piv z Polska, Německa a Rakouska vinou toho, že se od ledna 2010 v ČR zvýšila spotřební daň z piva.
„Jde o velmi mizerné nápoje, které často nemají s pivem nic společného. Jejich jedinou vlastností je, že jsou velmi laciná. Levná česká piva jsou proti nim pořád ještě výborná a chutná,“ řekl plzeňský pivovarnický expert Josef Krýsl. Se skupinou sládků provedl testy a „tato piva se ani nedala dopít“. Kupují je lidé v důchodovém věku, bezdomovci a občané, kteří denně pijí hodně piv, a dále ženy při nákupech.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *