Dvě plemenářské společnosti neuspěly v žalobě proti antimonopolnímu úřadu

Společná žaloba společností Plemenáři Brno a Plebo Brno na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zamítl Nejvyšší správní soud. Firmy dostaly v říjnu 2002 souhrnnou pokutu 570 tisíc korun za kartelovou dohodu o cenách, uvedla mluvčí soudu Sylva Dostálová. Proti verdiktu se k soudu dříve odvolala ještě královéhradecká společnost Chovservis, ale neuspěla.

Antimonopolní úřad prokázal, že obě firmy jednaly ve vzájemné shodě i ve shodě s ostatními účastníky řízení při stanovování prodejních cen inseminačních dávek plemenných býků. Firma Plemenáři Brno navíc uzavřela zakázanou kartelovou dohodu, která určovala minimální ceny zboží, zněl verdikt Nejvyššího správního soudu.
Úřad v říjnu 2002 vyměřil osmi firmám s plemenářským zaměřením za kartelovou dohodu celkovou pokutu 2,57 milionu korun. Společnost Plemenáři Brno z toho dostala 270 000 korun a firma Plebo Brno, která sídlo ve Znojmě, 300 000 Kč. Úřad v rozhodnutí konstatoval, že sjednocení cen negativně ovlivnilo chovatele skotu, kteří měli podle názoru ÚOHS omezenou možnost výběru produktu z hlediska ceny. Společnosti požadovaly úplné zrušení rozhodnutí ÚOHS.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *