Evropská unie chce znát žadatele o přechodné období

Seznam podniků, které nesplňují hygienické předpisy EU a kvůli kterým žádá česká vláda tříleté přechodné období pro naplnění všech podmínek požaduje Evropská komise. Podle ní na tom závisí pokrok v jednání o kapitole "zemědělství". Činitelé přiznávají, že jakmile se seznam dostane mezi členské státy EU, hrozí jeho prozrazení a zveřejnění, což může podniky v něm uvedené poškodit.

Toto nebezpečí potvrzuje náměstek ministra zemědělství Tomáš Zídek, podle něhož je třeba s každým závodem ještě jednou jednat, než bude definitivně do seznamu zařazen.
Komisi chce v první fázi poskytnout souhrnná čísla o počtech a kapacitách podle jednotlivých komodit. Zídek se neobáva přímo zneužití seznamů, ale poškození vyjmenovaných provozů tím, že by mohly přijít o odběratele.
Evropská komise poukazuje na to, že tato schizofrenní situace nemůže přetrvávat. „Na jedné straně chtějí kandidáti přechodná období, na druhé nechtějí říci, pro koho je potřebují,“ posteskl si expert blízký jednání.
Podle Zídka se v ČR o přechodné období přihlásilo „dost“
podniků; lze je počítat „spíše na stovky“. Chtějí ho využít, aby
se přizpůsobily spoustě hygienických a veterinárních předpisů EU, jejichž zavedení je mnohdy nákladné. Vyžaduje nejednou přestavbu provozů, nákup drahého vybavení, úpravy interiérů a podobně.
Oblíbeným příkladem je povinnost mít všechny rohy v masných provozech zaoblené, aby se v nich nemohly usazovat nečistoty, nebo vybavit všechna umyvadla kohoutky na fotobuňku, aby se jich ruka nemusela dotýkat.
Ty provozy, na které se bude vztahovat případné přechodné období, budou moci své výrobky prodávat pouze na místním trhu; podle toho je budou muset označovat. Evropská komise bude prověřovat, zda ČR zřídila účinné kontroly, jež zajistí, že toto zboží nepřekročí hranice regionu a neocitne se na vnitřním trhu EU. V členských státech je běžné, že drobní výrobci zejména regionálních specialit produkují jen pro místní trhy.
Podle Zídka bude potřeba s každý podnikem ještě promluvit;
není vyloučeno, že některé dají před zařazením na seznam přednost dodatečným investicím, protože je mnohdy od splnění požadavků evropských směrnic dělí jen krůček. „Těch podniků, jež spadají do kategorie ‚C‘, není zas tak mnoho,“ uvedl.
Evropská komise v návrhu pozičního dokumentu EU vyzvala ČR, aby poskytla mimo jiné „detailní pracovní plán pro každý podnik“ této kategorie, což zahrnuje jeho název, adresu, druh činnosti, zařazení, vyhodnocení veterinární správou, soupis nedostatků a závazný plán jejich odstraňování schválený veterinární správou.
Belgie chce vypracovat společnou pozici EU k této první části zemědělské kapitoly na přelomu listopadu a prosince, aby splnila požadavek harmonogramu jednání. Chtěla by také tuto problematiku aspoň z větší části vyřešit, aby zbylo dost prostoru na jednání o stěžejních zemědělských věcech, zejména o výrobních kvótách a finančních podporách, v průběhu příštího roku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *