Evropský parlament zamítl, aby výrobci dokazovali tvrzení o hodnotě potravin

Evropský parlament v prvním čtení zamítl povinnost výrobců předkládat výrobky s tvrzeními o výživové nebo zdravotní hodnotě ke schválení. Postavil se tak proti návrhu Evropské komise, který má podporu většiny členských států, a vyšel vstříc požadavkům potravinářského průmyslu.

Těsnou většinou 303 : 286 poslanci z návrhu nařízení EU vypustili klíčové ustanovení, že potraviny musí odpovídat specifickým nutričním profilům – například jogurt „bez tuku“ by musel nutně obsahovat méně než 0,5 gramu tuku na 100 gramů nebo mililitrů. Profily se měly týkat vedle tuku také obsahu dalších látek, zejména cukru a soli.
Parlament v prvním čtení usoudil, že postačí prostá notifikace, přičemž dokazování, že tvrzení je falešné, by bylo na příslušných úřadech. Zachoval ovšem ustanovení, jež zakazuje tyto slogany na potravinách určených pro děti do 12 let.
Předkladatel návrhu komisař Spiros Kyprianu zdůraznil, že lidé, kteří si kupují jídlo, nesmějí být uváděni v omyl. Připomněl, že jde o zdraví lidí. Také zpravodajka Poli Bortoneová neskrývala zklamání. Doufá, že členské státy zamítnou změny, které dnes parlament v návrhu učinil, a že před druhým čtením někteří kolegové přehodnotí svůj názor. Naznačila, že se mnozí nechali ovlivnit lobováním potravinářského průmyslu. Nepředpokládá, že by se kontroverzní zákon podařilo schválit dřív než koncem příštího roku.
V některých členských státech EU podléhají tvrzení výrobců na obalech potravin schvalovacím procedurám, jinde ne. Zboží na jednotném trhu EU však obíhá volně, takže podle názoru EK je třeba s tím něco dělat na evropské úrovni.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *