Farmář z Krhanic si mléčný automat chválí

Přestože zájem českých spotřebitelů o mléko z mléčných automatů ochladl, farmář František Mikoláš z Krhanic na Benešovsku si tuto formu prodeje chválí. Lidí, kteří chodí k jeho mlékomatu, prý stále přibývá. Mikoláš, jenž získal ocenění Živnostník roku Středočeského kraje, to připisuje mimo jiné celoročnímu pobytu dojnic na pastvinách. Ze začátku od něj lidé kupovali dvacet litrů denně, dnes odebírají kolem 400 litrů, tedy přibližně 12 000 litrů měsíčně, řekl Mikoláš.

Zemědělec mlékomat zprovoznil v květnu 2011 na podnět turistů, kteří při cestě kolem farmy projevili zájem o čerstvě nadojené mléko. Automat zabudoval přímo do zdi mléčnice a napojil na chladicí nádrž s mlékem tak, že hadice od nádrže k samotnému mléčnému automatu je dlouhá pouze dva metry. Tím podle Mikoláše odpadají veškeré komplikace i vícenáklady spojené s převozem mléka a provozem mléčného automatu mimo farmu. Mléko se naopak neustále promíchává a chladí a je vždy čerstvé.

Podle zemědělců se zájem o mléko z automatů snižuje a část z nich s prodejem proto skončila. Poptávka po mléku podle nich klesla zejména po výrocích bývalého hlavního hygienika Michaela Víta, který na jaře 2010 dával do souvislosti rostoucí prodej neošetřeného mléka a množící se průjmová onemocnění. Podle jiných názorů pokles počtu přístrojů souvisí spíše s nasycením trhu.

Mikolášova farma se zaměřuje na výrobu syrového kravského mléka, denně ho vyprodukuje kolem 6000 litrů. V současnosti chová 280 holštýnských dojnic a k tomu stovku telat a asi 170 jalovic určených na obměnu stáda. Obhospodařuje 950 hektarů zemědělské půdy, z toho 300 hektarů orné, 320 hektarů luk a 330 hektarů pastvin.

Kromě mléka farma vyrábí jogurty, jogurtové nápoje, máslo, čerstvé sýry, tvaroh, tvarohové dezerty a pomazánky, kefírové mléko a syrovátkové nápoje. S produkcí mléčných výrobků Mikoláš začal letos v květnu. Zásobuje venkovské obchody v okolí. Koupil i pojízdnou prodejnu a začíná nabízet výrobky na farmářských trzích. Zákazníkům se ale nejvíc líbí prodej v podnikové prodejně umístěné přímo na farmě, uvedl zemědělec.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *