Farmáři v Bruselu včera demonstrovali

Stovky rozzlobených farmářů včera opět demonstrovaly v Bruselu během zasedání ministrů zemědělství Evropské unie. Nelíbí se jim reforma trhu s mlékem, kterou evropská sedmadvacítka připravuje. Ta z velké části stojí na smlouvách mezi samotnými zemědělci a velkými producenty mléka, které mají být povinné. Farmáři ovšem mají strach, že budou nuceni přistoupit na nižší výkupní ceny a nikdo se jich nezastane.

V současnosti ceny mléka v unii do značné míry ovlivňuje systém kvót, kdy každá země může vyrobit jen jeho určité množství, jinak ji čekají citelné pokuty. Tento systém ovšem v roce 2015 zcela skončí a ještě o dva roky dříve unie zruší například dotace na vývoz mléka či mléčných výrobků.
„Je to prostě tak, že slabá pozice producentů na trhu způsobí, že budou nuceni uzavírat nevýhodné kontrakty, které dopadnou i na farmáře. V budoucnosti se přitom nic nezmění do té doby, než budou mít producenti v ruce nástroje, které jejich pozici na trhu posílí,“ řekl novinářům Romuald Schaber z mlékárenské asociace EMB. Podle něj by EU měla vytvořit unijní agenturu, která by monitorovala a určovala ceny mléka v celé evropské sedmadvacítce.
Prezident české Agrární komory Jan Veleba, který je zároveň viceprezidentem celoevropské nevládní organizace zemědělců COPA, označil dnešní demonstraci za předčasnou. Podle něj jde o „exhibici organizace farmářů, která nemá v bruselských kruzích velký vliv“. Konečný návrh k reformě mléčného trhu má být hotov až v prosinci, řekl.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *