Fond na manifestaci

Na plánovanou manifestaci zemědělců před prodejnami obchodních řetězců, která se má uskutečnit během ledna, má posloužit zvláštní fond. Producenti mléka do něho vybrali již půl milionu korun. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to včera řekl prezident Agrární komory ČR Jan Veleba. Forma a rozsah akcí, jimiž zemědělci chtějí upozornit na nepříznivou situaci na trhu s mlékem, budou známy ve středu.

Morální podporu plánované akci, při které zemědělci budou nejspíše rozdávat před prodejnami české mléčné výrobky, vyslovil i šéf největší české mlékárny Madeta Milan Teplý. Protest ale otevřeně nepodpoří, protože odmítá jít proti hlavním odběratelům mlékárny, jimiž řetězce jsou. Akce navíc podle něj problémy mléčného trhu neřeší.
Za nejlepší nástroj pro řešení přebytku mléka v České republice označil Teplý podporu vývozu mléka ze země. Jednou z variant by podle něj mohl být export mléka do válkou sužovaných oblastí ve formě humanitární pomoci. Ministr zemědělství Petr Gandalovič před několika dny již přislíbil, že v rámci českého předsednictví navrhne Evropské unii zavedení dotací na vývoz mléka a mléčných výrobků do třetích zemí. Oboru chce pomoci také intervenčními výkupy ze strany státu za dohodnutou cenu.
Podle místopředsedy mlékařského a hospodářského družstva Jih, které je největším dodavatelem Madety, Zdeňka Houšky, by intervenční nákupy mléka rezortu určitě pomohly. „Pokud to nedokážeme do dvou měsíců stabilizovat, dojde k dalšímu poklesu skotu,“ poznamenal již dříve. Znamenalo by to podle něj zároveň propouštění a další růst dovozu mléčných výrobků. Výkupní cena mléka v České republice klesla během loňského roku o 30 procent a prolomila hranici sedmi korun. Náklady na výrobu litru mléka se podle farmářů pohybují kolem osmi korun a jeho výroba je tak pro ně ztrátová.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *