Fond vydal loni přes šest miliard

Celkem 6,25 miliardy korun šly loni z Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF) na podporu úvěrů pro zemědělce. Fond zemědělcům dotuje úroky a poskytuje garance k přijatým úvěrům. Ve srovnání s předchozím rokem na tyto účely fond loni použil o 1,3 miliardy korun více. Fondem podpořené půjčky šly na nákup zemědělské techniky, půdy a financování provozu podniků. Lze se o tom dočíst z výroční zprávy PGRLF, kterou se bude v pondělí zabývat vláda. Jen v loňském roce schválil fond 2286 nových úvěrů s celkovou poskytnutou podporou ve výši 537,27 milionu korun. Od svého založení v roce 1993 podpořil PGRLF do konce loňského roku úvěry v celkové částce 124 miliard korun. Podpora zemědělců dosáhla 21,5 miliardy korun.

 Kromě úvěrů podporuje fond také pojištění zemědělců. Loni to bylo 5775 žádostí s celkovou podporou 452 milionů korun. Od roku 2004, kdy fond začal pojištění zemědělců podporovat, vyhověl 28 161 žádosti a vyplatil na tento účel 1358 milionů korun.  

V loňském roce dostal fond z rozpočtové kapitoly ministerstva zemědělství mimořádně miliardu korun na výplatu podpor zemědělcům. Zhruba 589 milionů Kč použil na dotace úroků z úvěrů, které si zemědělci berou u komerčních bank. Dalších téměř 364 milionu vyplatil fond jako garance k úvěrům. Nevyčerpanou část peněz (zhruba 47 milionů Kč) vrátil MZe. Peníze na výplaty podpor PGRLF do roku 2005 získával ze státního rozpočtu prostřednictvím MZe. Od roku 2006 hradil tyto finance částečně a od roku 2007 plně z vlastních zdrojů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *