Francouzi odmítli evropskou ústavní smlouvu

Rozdílem deseti procentních bodů převážili ve francouzském referendu odpůrci evropské ústavní smlouvy. Téměř 55 procent odmítavých hlasů - versus zhruba 45 procent kladných. To vše při více než 70 procentní - tedy pro nás nevídané - účasti voličů.

Je otázka, co bude dál. Český premiér Jiří Paroubek nadále považuje přijetí evropsé ústavní smlouvy Českou republikou za prvořadý úkol své vlády. Naproti tomu tínový ministr zahraničí Jan Zahradil se domnívá, že dokument, jímž ústavní smlouva je, je tím mrtev. „Evropa čelí těžkostem, ale my se s tím vyrovnáme,“ prohlásil šéf Evropské komise José Manuel Barrosso. Z jeho slov se dá tušit, že se frnacouzské referendum bude patrně opakovat (nebo se v této zemi zvolí jiná forma schvalování). Pikantní na tom je, že předsedou Evropského konventu, který pracoval na ústavní smlouvě a který do podoby dokumentu vtiskl svou představu, byl bývalý francouzský prezident Valery Giscard d°Esten.
Opakované hlasování by nebylo v Eu nic nového. Stejně dvakrát hlasovali Dánové o Maastrichtské smlouvě a Irové si po roce ve druhém referendu po náležité vysvětlující a slibující kampani rozmysleli své zamítavé stanovisko ke smouvě z Nice.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *