GM brambor později

Pěstování geneticky pozměněné odrůdy bramboru Amflora společnosti BASF zatím nedostala od evropských orgánů zelenou. V hlasování příslušného regulačního výboru se totiž nezvedl takový počet rukou, který by tvořil tzv. kvalifikovanou většinu (zhruba 75 %). Na řadě je nyní rada ministrů životního prostředí členských zemí, která musí rozhodnut během následujících tří měsíců. Pokud ani tam ortel nepadne, je na řadě Evropská komise. Předpokládá se ale, že ta souhlas s pěstováním a využitím GM bramboru udělí.

Od roku 1998 by mělo jít o první rozhodnutí unie, které uvolní transgenní plodinu k pěstování. Počítá se pouze s povolením pro výrobu škrobu. Jednalo se ale také o zkrmování vzniklých zbytků hospodářským zvířatům.
Odrůda Amflora má ve škrobu pozměněný poměr amylózy (2 %) k amylopetinu (98 %). To je významné především pro zpracovatelský průmysl, který musí před dalším zpracováním tyto dvě složky oddělovat. Transgenní odrůda by umožnila uspořit energii, materiál a snížit tedy výrobní náklady.
Pro povolení každé geneticky modifikované plodiny je klíčové rozhodnutí odborné hodnotitelské skupiny EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin). Ta již před časem oznámila, že Amflora (vznikla transformací odrůdy Prevalent pomocí bakterie Agrobacterium tumefaciens) je z pohledu vlivu na zdraví lidí, zvířat a životní prostředí ekvivalentní ostatním odrůdám.
Podrobnější informace o této transgenní odrůdě přináší Úroda 1/2007.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *