Inflace klesla i díky cenám potravin

Míra inflace vyjádřená přírůstkem indexu spotřebitelských cen v září 2001 proti září 2000 dosáhla 4,7 % a byla o 0,8 procentního bodu nižší než v srpnu. Informoval o tom dnes Český statistický úřad, který zároveň konstatoval, že po mírném meziměsíčním snížení spotřebitelských cen v srpnu došlo v září k poklesu celkové hladiny spotřebitelských cen o 0,7 %. Spotřebitelské ceny potravin a nápojů poklesly ve srovnání se srpnem o 8,9 %, oproti září loňského roku se zvýšily o 4,5 %.

Za alkoholické nápoje a tabák platili spotřebitelé v září o 0,3 % více než v srpnu a o 2,6 % více než v loňském září.
Vývoj cen potravin byl stejně jako minulý měsíc ovlivněn snížením cen čerstvé zeleniny o 7,5 %, brambor o 9,4 %, ovoce o 7,6 %. Tím se v podstatě kompenzoval sezónní vliv těchto složek indexu spotřebitelských cen.
Jádrová inflace, t.j. meziměsíční změna indexu spotřebitelských cen počítaná na celém spotřebním koši po vyloučení vlivu změn regulovaných cen, daňových úprav a jiných administrativních opatření, činila v září -0,8 %, po očištění o sezónní vlivy -0,6 %. Tzv. čistá inflace v září ve srovnání se srpnem činila -1,0 %, v porovnání se stejným měsícem předchozího roku 3,1 %.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *