Inspekce životního prostředí udělila pokuty za osm milionů korun, nejvyšší za raky

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) loni na vysočině udělila pokuty celkem za víc než osm milionů korun. Proti předcházejícímu roku částka stoupla o víc než milion. Prohřešky se nejčastěji týkaly odpadů, následovaay ochrana vod a přírody. Nejvyšší pokutu dostala zemědělská společnost Vilémov, která zavinila znečištění řeky Doubravky. Uhynulo v ní skoro 8500 chráněných raků říčních a další živočichové. Uvedl to ředitel oblastního inspektorátu ČIŽP Jan Panský.

Do Doubravky unikl pesticid Nurelle v dubnu 2014. Zemědělská společnost za to dostala dvě pokuty. V minulém roce to bylo půl milionu korun, druhá pokuta ve výši 1,7 milionu nabyla právní moci až letos. Druhý nejvyšší postih, 380 000 Kč, loni inspektoři na vysočině uložili firmě Služby Telč, která bez povolení provozovala sběrný dvůr. Firma BJS Components dostala za znečištění ovzduší dřevním odpadem z provozovny v Humpolci pokutu 180 000 Kč.

Další sledovaný případ pokutován nebyl. Ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku si lidé stěžovali na zápach z bioplynové stanice. Podle inspekce to bylo způsobeno havárií, již provozovatel nezavinil. Za zápach ani pokutu uložit nelze, řekl Panský. Vysvětlil, že pro to nejsou nastaveny limity. Na vysočině loni inspekce prošetřila 217 různých podnětů od lidí. Stížnosti na obtěžování zápachem z nich podle Panského tvořily nemalou část, často mířily do zemědělství.

Inspektoři loni na vysočině uskutečnili dohromady 1262 kontrol, podobný počet jako v předcházejících dvou letech. Udělili 294 pokut, z nichž jedenáct ještě není v právní moci. Nyní se inspekce připravuje na novou kompetenci týkající se ochrany zemědělského půdního fondu – v půdě bude sledovat více znečišťujících látek. Na vysočině kvůli tomu ČIŽP posílila o jednoho inspektora.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *