Investice na veřejně prospěšné funkce lesů

Lesy ČR totiž úspěšně dokončily rekonstrukci rozhledny na vrchu Kohout, která je v nadmořské výšce 589 metrů západně od obce Valkeřice poblíž Benešova nad Ploučnicí, okres Děčín, v Ústeckém kraji. Tuto sobotu bude rozhledna slavnostně otevřena pro veřejnost. Její rekonstrukci financovaly nákladem 1,3 milionu korun Lesy ČR, a to z Programu 2000, kterým podnik celostátně podporuje veřejně prospěšné funkce lesů. Záměr rekonstrukce podpořil Ústecký kraj a také obec Valkeřice, která rozhlednu převezme do svého užívání. Informoval o tom mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

„Lesy ČR se nesoustředí pouze na řádnou péči o les. Chceme, aby les sloužil také k cílům procházek a výletů nejenom místních lidí, ale také turistů a všech, kteří mají les a přírodu rádi. K rekonstrukci rozhledny Kohout jsme se rozhodli i díky konzultacím s Krajským úřadem Ústeckého kraje. Nutno podotknout, že rozhledna rekonstrukci skutečně potřebovala, byla v žalostném stavu. Nechtěli jsme dopustit, aby zanikla. Věříme, že přispěje k dalšímu rozvoji turistického ruchu a tím zvýšení návštěvnosti Ústeckého kraje jako celku,“ poznamenává Radek Braum, ředitel Krajského ředitelství Lesů ČR Teplice.
V minulosti komplikovalo rekonstrukci rozhledny hned několik faktorů najednou – málo financí, nevyjasněné majetkové vztahy a nedostatek zájmu o stavbu jako takovou. „Chtěl bych ocenit přístup Lesů ČR k revitalizaci rozhledny Kohout. Podnik nad rámec svých běžných lesohospodářských aktivit vrátil rozhlednu do života. Věřím, že si turisté díky novému cíli svých výprav, jakým rozhledna bezesporu je, cestu na vrchol Kohoutu opravdu najdou,“ říká Radek Vonka, radní Ústeckého pro oblast regionálního rozvoje a cestovního ruchu. Ten je zároveň od roku 2007 členem dozorčí rady Lesů ČR, s.p. Radost nad úspěšným dokončením rekonstrukce rozhledny Kohout neskrývá ani starostka obce Valkeřice Petra Vaňková: „Z opravy rozhledny mám radost a zvu širokou turistickou veřejnost k slavnostnímu výstupu na vrchol Kohout, kde si rozhlednu bude možné osobně prohlédnout.“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *