Jak se bránit proti nevyžádaným e-mailům

Nevyžádané e-maily trápí uživatele internetu a podle světových statistik množství nevyžádaných e-mailů již překročilo počet těch chtěných. Ve prospěch spotřebitelů by měl nyní účinně zasáhnout také nový zákon o některých službách informační společnosti, jenž dnes nabývá účinnosti. Českým původcům spamu hrozí na jeho základě pokuta až do výše 10 000 000 Kč. Zásady, jak se bránit proti nevyžádaným e-mailům - spamům, uvádí Sdružení obrany spotřebitelů České republiky (SOS).

Základní doporučení SOS, jak se lépe ochránit před spamem:
1. Podezřelé e-mailové zprávy neotvírejte, ale rovnou vymažte.
2. Neobjednávejte zboží nabízené ve spamu – nebude-li pro šiřitele spam zdrojem příjmů, nebudou mít motivaci ho šířit.
3. Obdržíte-li nevyžádanou e-mailovou zprávu nabízející určitou službu či produkt od českého rozesílatele, dejte podnět Úřadu pro ochranu osobních údajů (www.uoou.cz).
4. Buďte opatrní při uvádění své e-mailové adresy – při žádostech o elektronické zpravodaje, při přispívání do diskuzí, na chatech apod. Právě z těchto zdrojů mohou pocházet adresy pro budoucí obtěžování spamem.
5. Zřiďte si více e-mailových adres. Např. jednu pracovní, druhou pro přátele a třetí používejte pro ostatní účely. V případě jejího zahlcení je možné ji snadno změnit.
6. Dotažte se provozovatele svého e-mailu na možnost zavedení ochrany proti spamu.
7. Nešiřte adresy svých známých, například se nezapojujte do řetězových dopisů. Při hromadné korespondenci na více adresátů posílejte jejich adresy ve skryté kopii.
8. Zajímejte se o problematiku spamu. I spam se proměňuje a je žádoucí znát aktuální vývoj, některé formy mohou být pro spotřebitele přímo ohrožující („nigerijské dopisy“, výzvy k ověření údajů o účtu a platební kartě apod.).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *