Jak se letos činí svatá Markyta?

Svatá Markyta prý hodila srp do žita. Jak se letos tato pranostika potvrdila? Menší plochu o 6,6 procenta než loni oseli letos obilninami zemědělci z Olomouckého kraje. Sklizeň v kraji již začala. Sklízí se ozimý ječmen na lehčích půdách. Žně začaly i v oblastech, které postihly záplavy. Podle odhadu by letošní úroda obilovin v kraji měla v kraji být asi o 15 procent nižší než loňská. Kvalitu negativně ovlivnily zejména vytrvalé deště a záplavy a také vysoké teploty v době odnožování rostlin.

 V některých částech Středočeského kraje už vyjely kombajny do ozimého ječmene a řepky. Naplno se ale patrně rozjede až po tomto víkendu. Žně začaly především na písčitých půdách, kde jsou porosty značně podeschlé. U ječmene je velký rozptyl výnosů od pěti do sedmi tun z hektaru. Začala se sklízet i řepka. Problémy by mohly být s kukuřicí. Nejdříve bylo při její vegetaci chladno a mokro, nyní je sužuje sucho.
Horko a málo srážek trápí i zemědělce v Ústeckém kraji se obávají. Obiloviny začínají rychle usychat. Jejich úroda by mohla být asi o pět až sedm procent nižší než vloni, a to nejen kvůli nepřízni počasí, ale i kvůli menší výměře osetých ploch.
Až příští týden patrně začnou žně na Vysočině, která čeká průměrnou úrodu. Nižší výnosy budou mít hlavně jařiny.
Některá pole, zejména na Pelhřimovsku a Jihlavsku poničilo červnové krupobití. Na Pelhřimovsku by se koncem týdne mohla sklízet úroda na polích s písčitou půdou.
V Královéhradeckém kraji začaly sklizní ozimého ječmene žně. Dosavadní hektarové výnosy ozimého ječmene jsou kvůli velkému suchu asi o pětinu nižší, než je dlouhodobý průměr.
Sucho patrně negativně ovlivní výsledky sklizně i v Karlovarském kraji. Kombajny se na polích objeví do dvou až tří týdnů podle toho, jak obilí dozraje. Na řadu by měl přijít nejdříve ozimý ječmen, pšenice je po odkvětu. Výnosy očekávají karlovarští zhruba na stejné výši jako loni.
Žně začaly i na jihu Libereckého kraje již koncem minulého týdne. Zatímco před rokem bojovali pěstitelé s vysokou vlhkostí, letos je naopak sužuje vedro a sucho. Plodiny sesychají, což patrně poznamená nejen výnosy,, ale i kvalitu
Nižší úrodu očekávají i v Plzeňském kraji, kde již zemědělci také začali sklízet. Zatím konstatují nižší výnos u ječmene a očekávají, že u pšenice to nebude lepší. Také řepka podle nich nezraje, jen schne.
Nižší výnosy o 15 až 20 procent než loni hlásí i z Jihočeského kraje, kde v nížinách již zemědělci sklidili ozimý ječmen. Ozimům neprospěl ani dlouhý pobyt pod vysokou sněhovou pokrývkou, o deštích a současném suchu ani nemluvě.
S několikadenním zpožděním začali sklízet ve Zlínském kraji. Mnohé pozemky poškodily povodně, ato nejvíce na Kroměřížsku. V kraji bylo zaplaveno asi tři tisíce hektarů orné půdy.
Počátkem července vyjely kombajny i do polí jižní Moravy. kvůli dešťům to ale bylo asi o týden déle než loni. Sklizeň by měla být zhruba stejná jako loni, je otázka, nakolik nepřízeň počasí ovlivní kvalitu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *